אילו מחלות ורידים הכי נפוצות?

אילו מחלות ורידים הכי נפוצות?

על מנת שגופנו יוכל לתפקד באופן מיטבי, הוא זקוק לחמצן ומקורות אנרגיה. אחד התפקידים האלה מבוצע באופן מתמיד על ידי מערכת הדם, המעבירה את החמצן ואת מקורות האנרגיה לתאי הגוף – ובחזרה במחזור הדם, דרך העורקים, הנימים ולוורידים השונים. תפקידם של הורידים, אם כך, הוא להשיב את הדם אל הלב, הכליות והריאות לאחר שהוא עובר ביתר תאי הגוף, כדי שהתהליך יתחיל מחדש, כך ללא הרף. אך מה קורה כשיש פגם בתהליך הזה? כיצד עלול להגיב הגוף אם דבר מה במערכת הוורידית משתבש? הנה מספר תרחישים אפשריים למחלות ורידים שונות, מהותן ומדוע הן קורות.

דליות ברגליים

דליות ברגליים הן מחלה בורידים המתרחשת כאשר השסתומים בוורידי הרגליים נפגעים. כדי להבין מה מתרחש במחלה זו, חשוב להבין מהו תפקידם של השסתומים – והוא לא קטן כלל. לשסתומים שלנו יש חשיבות מכרעת בהחזר איכותי של הדם אל הלב. במקרים מסוימים, הנגרמים עקב משקל יתר, הריון, עמידה ממושכת או פשוט בשל נטייה גנטית, השסתומים עלולים להיפגע.

כשהדבר קורה, תפקידו של הדם שחוזר לכיוון הלב עובר דרך הורידים והשסתומים, שנפגעו, לא מסוגלים לבלום את נפילתו. במקרה כזה הורידים מצויים באי ספיקה, מה שבא לידי ביטוי בבליטה מעל פני העור ומראה של מעין רשת עכביש – דליות ברגליים.

מלבד המראה הלא אסתטי, הדם המצטבר בחלקם התחתון של הרגליים עלול לגרום לכובד ונפיחות, וליצור לחץ גבוה על הורידים הפגועים, שמתרחבים ובולטים מעל העור.

פקקת ורידים

פקקת ורידים קשורה למנגנון קרישת הדם בגוף – אחד המנגנונים החשובים ביותר בגוף האדם, שתפקידו הוא לעצור באופן כמעט מיידי דימומים שונים הנוצרים כשכלי הדם נפגעים (במהלך ניתוח, מכה וכדומה). המנגנון המופלא הזה פועל כך שברגע שכלי דם נחתך או נקרע ודם פורץ מתוכו, הורמון מופרש באופן מיידי ושולח קריאה לקריש הדם לסתום את הפתח ויעצור את הדימום. כל זה קורה כל דקות ספורות.

לעתים, כשהוורידים לא מתפקדים בצורה טובה, עלולה להיווצר "טרומבוזה" , או במילים פשוטות: קרישי דם המופיעים בכלי הדם ללא קרע כלל. על אף שהדבר עלול לקרות בכל אזור בגוף, האזור הנפוץ ביותר להופעת טרומבוזה הוא בוורידי הרגליים. הפקקת הזו – הטרמובוזה- יכולה להיווצר במקומות שטחיים יותר, במערכת הוורידים השטחית או במערכת עמוקה, הממוקמת בעומקם של שרירי הרגל. יש הבדל בין השניים, כיוון שלפקקת המתרחשת במערכת השטחית אין משמעות חמורה, אך לחברתה העמוקה – יש ועוד איך, והדבר דורש טיפול רפואי מיידי.

דלקת בכלי דם – וסקוליטיס

דלקת בכלי הדם, או במינוח הרפואי "וסקוליטיס", מתייחסת למגוון מחלות המתרחשות בכלי הדם – וביניהם בוורידים. זוהי לא מחלה תורשתית, ולרוב היא תתפתח כתוצאה משילוב בין מספר גורמים – זיהום, גנטיקה או גורם סביבתי כלשהו. במקרה של וסקוליטיס, המערכת החיסונית בגוף פוגעת בדופן כלי הדם – וכך נוצרת דלקת, המובילה להיווצרות קריש דם, שבתורו עלול לגרום להצרה או חסימה בכלי הדם.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *