מה זה טרומבוזה ברגל?

dvt

מה זה טרומבוזה ברגל?

כדי שהגוף שלנו יתפקד כראוי, מערכת קרישת הדם חייבת לתפקד באופן מושלם. אילולא הדבר היה כך, היינו עלולים לאבד כמויות דם אדירות מכל פציעה קטנה. בגוף האדם קיימים שני מנגנונים שונים התורמים לקרישת דם מיטבית – המנגנון הראשון מייצר קרישים כדי להגן על הגוף מפני דימום והשני אחראי על המסת קרישי דם קיימים. אך מה קורה כשאחד או שני המנגנונים הללו נפגעים? אז נוצרת טרומבוזה ברגל. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על טרומבוזה בוורידים או במילים אחרות: פקקת ורידים

פקקת ורידים עמוקה

פקקת ורידים עמוקה גורמת לכשל במערכת הניקוז של הדם מהגפיים. בפועל, הדבר בא לידי ביטוי בהופעת קרישי דם עמוקים, הממוקמים במקום עמוק בשרירי הגפיים. כיצד הדבר מתרחש? הזכרנו לעיל את הפגיעה באחד או יותר ממנגנוני הקרישה. ברגע שיש קריש דם שהולך וגדל בתוך הוריד – נוצרת טרומבוזה בוורידים. 

מדוע מתרחשת טרומבוזה ורידית?

טרומבוזה, או פקקת ורידים, עלולה להתרחש כתוצאה מקבלת מכה חזקה או פגיעה פיזית בגוף. החבלה הזו עשויה לגרום לפגיעה בדופן הווריד – ובסופו של דבר להוביל לקריש דם גדול ומסוכן. סיבה נוספת להיווצרות טרומבוזה היא בעת ירידה חדה בזרימת הדם בוורידים. דבר זה עשוי לקרות לאחר חוסר תנועה ארוך של הגפיים ולהוביל לפגיעה בתפקוד מנגנון קרישת הדם בגוף.

גורמי סיכון להופעת טרומבוזה

יש לא מעט גורמי סיכון שעלולים לגרום להופעת טרומבוזה. ראשית, אדם שסבל בעבר מפקקת ורידית נמצא בסיכון גבוה יותר להופעת פקקת נוספת. גורם סיכון נוסף להופעת הפקקת הוא סיבות תורשתיות-גנטיות. אם בן משפחה קרוב סבל מהתופעה, הדבר עלול לגרום להופעת טרומבוזה. לצד זאת, גם לגידולים ממאירים נודע קשר להופעת טרומבוזה, אך קשר הפוך – לעתים, הופעת הפקקת הורידית היא תסמין מטרים להופעת גידול. גם חוסר תנועה ממושך עלול לגרום לפקקת, למשל לאחר ניתוח המונע מהאדם לזוז או כתוצאה משיתוק.

מדוע זה מסוכן?

טרומבוזה ברגל עלולה להוביל לשלל סיכונים, חלקם מסכנים חיים. הסיכון העיקרי טמון בכך שקרישי הדם יעברו בזרם הדם ויגיעו לריאות, מה שעלול לגרום לתסחיף ריאתי. במצב זה קרישי הדם חוסמים את המעבר התקין של הדם ובאזור נוצר חוסר בחמצן. סיכון נוסף הוא התפתחות כיב כרוני, הנוצר כתוצאה מהשינויים ברגל. נוסף על כך, חשוב לדעת כי טרומבוזה עלולה לגרום גם לתסמונת הנקראת "פוסט טרומבוטית", הנגרמת כתוצאה מהפגיעה בניקוז הדם וחסימת חלק מהורידים, כמו גם ההרס שעלול להיווצר למסתמים בורידים העמוקים.

כיצד מטפלים בטרומבוזה?

הטיפול משתנה בהתאם לאבחון עצמו וכן בהתאם לחומרת המצב. לרוב יתחיל הטיפול במתן זריקות נוגדי קרישה והוספת כדורים, כמו גם מתן הנחייה לגריבת גרביים אלסטיים למשך שנתיים לכל הפחות. טיפולים נוספים הם המסת קרישי דם, ריסוק הפקקת באמצעות שימוש בצנתר מיוחד, טיפולי פיזיותרפיה ואף ניתוח ממושך. 

 

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *