מה הם התסמינים הבולטים לפקקת ורידים?

מחלות ורידים

מה הם התסמינים הבולטים לפקקת ורידים?

פקקת ורידים עמוקים מתרחשת כאשר נוצר קריש דם (וזוהי הפקקת) באחת או יותר מהוורידים העמוקים בגוף, לרוב ברגליים. פקקת ורידים עלולה לגרום לכאבי רגליים או נפיחות, אך יכולה גם להופיע ללא תסמינים. כיצד תדעו האם יש לכם מחלת ורידים מסוג פקקת? הנה התסמינים הבולטים המתלווים להופעתה, גורמי סיכון ודברים שחשוב לדעת אם אתם חושדים שחליתם.

התסמינים הבולטים

הסימפטומים העיקריים של פקקת ורידים עשויים לכלול, כאמור, נפיחות ברגל הפגועה. לעתים רחוקות תופיע הנפיחות בשתי הרגליים. נוסף על כך, אתם עלולים לחוש כאב ברגל, שירגישו לעתים כמו התכווצויות. תסמין נוסף הוא שינוי בגוון הטבעי של הרגל והפיכתו לגוון אדום, כמו גם תחושה של חום וטמפרטורה גבוהה ברגל הפגועה. עם זאת, כפי שהזכרנו לעיל, לעתים פקקת ורידים אינה מלווה באף תסמין כלל.

מדוע זה קורה?

פקקת ורידים עמוקים עלולה להתפתח במידה ואתם סובלים ממצבים רפואיים המשפיעים לרעה על יכולתו של הגוף לקרישת דם, כמו גם במידה ואדם לא זז במשך זמן רב (למשל לאחר ניתוח, תאונה או כשהוא מרותק למיטה). 

פקקת ורידים עמוקים יכולה להיות חמורה מאוד מכיוון שקרישי דם בעורקים שלך יכולים להשתחרר, לעבור דרך מחזור הדם שלך ולהשתקע בריאות שלך, וחוסמים את זרימת הדם (תסחיף ריאתי).

מתי לפנות לרופא?

פקקת ורידים עשויה להיות חמורה מאוד, שכן היא עלולה לגרום לקרישי הדם בעורקים להשתחרר, לעבור דרך מחזור הדם ולהשתקע בריאות, מה שעלול לחסום את זרימת הדם ולגרום לתסחיף ריאתי ואף למוות. לכן, אם אתם מרגישים שאתם מפתחים סימנים של פקקת ורידים כפי שתוארו לעיל – פנו מיד לרופא המטפל. גם אם אדם חש שהוא מפתח תסמינים של תסחיף ריאתי – חשוב לפנות לקבלת טיפול רפואי מיידי. תסמינים של תסחיף ריאתי כוללים קוצר נשימה פתאומי, כאבים בחזה או אי נוחות בזמן נשימה עמוקה או שיעול, תחושה של כאבי ראש, סחרחורת או צורך להתעלף, כמו גם דופק מהיר ושיעול הכרוך בהוצאת דם.

מהם גורמי הסיכון לפקקת ורידים?

אם אתם סובלים מבעיות גנטיות בקרישת הדם, אם אתם נאלצים לנוח באופן ממושך ושרירי הרגל נשארים ללא תנועה במשך זמן ארוך (מה שגורם לשרירים לא להתכווץ ולסייע בזרימת הדם), אם אתם מחלימים מפציעה או מניתוח או נשים בהיריון שיש להן הפרעה בקרישיות הדם – הדבר עלול להגביר את הסיכוי ללקות בפקקת. גם נטילת אמצעי מניעה דרך הפה (גלולות) או טיפול תחליפי בהורמונים עלולים להגדיל את הסיכון בפגיעה בקרישת הדם וגם אנשים הסובלים מעודף משקל נחשבים לקבוצת סיכון, שכן המשקל העודף מגביר את הלחץ בעורקים, באגן וברגליים. מעשנים נחשבים אף הם לקבוצת סיכון, שכן עישון משפיע על מחזור הדם ועל קרישת דם. גם במקרה שאתם לא 'נופלים' באף קבוצת סיכון אך חשים אחד או יותר מהתסמינים שהוזכרו לעיל – התייעצו עם הרופא המטפל להמשך הנחיות.

 

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *