איך מאבחנים מחלות ורידים?

dvt

איך מאבחנים מחלות ורידים?

הוורידים בגופנו כוללים שסתומים חד כיווניים המסייעים לזרם הדם לזרום ללב, שם הוא נשאב לריאות לקבלת חמצן – ובחזרה לשאר הגוף. במקרה של אי ספיקה ורידית כרונית, קירות הווריד נחלשים והשסתומים נפגעים, מה שגורם למחלות ורידים או פקקת ורידית. מהם דרכי האבחון של חסימה ורידית? מהם גורמי הסיכון ומהם הסיכונים הבריאותיים הכרוכים במחלה?

כך נגרמות מחלות ורידים

מחלות ורידים שונות עלולות להופיע כתוצאה מחוסר פעילות גופנית, ישיבה ממושכת או עמידה ממושכת, כמו גם מהופעת קרישי דם בעורקים העמוקים שברגליים (מצב זה מכונה "פקקת ורידית עמוקה") או דלקת עורקים. גורמי הסיכון המגדילים את הסיכוי ללקות במחלת ורידים הם השמנת יתר והיריון – שני הגורמים הללו עלולים לגרום להגבלת זרימת הדם ברגליים.

מהם הסימפטומים?

תסמיניה השונים של אי ספיקה ורידית כוללים נפיחות, כאבים והתכווצויות ברגל או בשתי הרגליים. אנשים הסובלים מאי ספיקה עלולים לסבול גם מהתפשטות של כתמים אדמדמים או חומים על פני העור. כשהמחלה לא מטופלת, היא עלולה להוביל לכאבים רבים והופעת כיבים ברגליים, בעיקר בחלקם הפנימי של הקרסוליים.

כיצד מאבחנים מחלות ורידים?

 

בדיקה רפואית

 

כדי לאבחן אי ספיקת ורידים כרונית, הרופא יבחן את ההיסטוריה הרפואית של המטופל והאם יש סימפטומים להופעת המחלה. במקביל, הרופא יבצע בדיקה גופנית כדי לאתר נפיחות, שינויים בעור, דליות ברגליים או כיבים. נוסף על כך, הרופא עשוי להמליץ על בדיקות הדמיה אבחנתיות כדי לקבל תמונת מצב מדויקת. בהתאם למצב המטופל ושיקול דעתו של הרופא, נקבעת הבדיקה המתאימה – ולעתים נערכות מספר בדיקות לגילוי המוקד הבעייתי. כשתוצאות האבחון מגיעות, נקבעת דרך הטיפול.

 

אולטרסאונד דופלקס

 

אולטרסאונד דופלקס משלב דופלר ובדיקת אולטרסאונד סטנדרטית המייצרת תמונות דו ממדיות, נעות, של כלי הדם ברגליים. הרופא עשוי להשתמש בבדיקה זו כדי לקבוע אם הדם זורם בכיוון הלא נכון. נוסף על כך, יחפש הרופא עדויות להופעת פקקת ורידים עמוקה, מצב חמור שעלול להוביל לקרישי דם מסכני חיים בריאות. במהלך בדיקה זו, הטכנאי מניח ג'ל חם על הרגליים, ולוחץ באמצעות המתמר על העור. המתמר משדר גלי קול המפיקים תמונות של כלי דם על צג מחשב.

 

בדיקת תהודה מגנטית

 

בדיקת תהודה מגנטית היא סוג של סריקת MRI העושה שימוש בגלי רדיו על מנת לספק תמונת מצב של הורידים ברגליים, ובאמצעותה ניתן לאתר חסימות בעומק הורידים ברגליים. בדיקה זו כרוכה בהרדמה מקומית ובמהלה מוזרק חומר ניגוד המסמן את האזורים הבעייתיים ברגל על גבי המחשב (חסימות ובעיות שסתומים).

 

בדיקת CT

 

בדיקת CT היא בדיקה העושה שימוש בצילומי רנטגן ועיבודם באמצעות תוכנת מחשב ייעודית, לצורך איתור זרימת דם לא נכונה וקרישי דם בעורקים העמוקים של הרגל. במהלך הבדיקה מוזרק חומר ניגוד באמצעותו יכול הטכנאי לראות מהם האזורים הבעייתיים והחסומים. 

 

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *