פקקת ורידים לנשים בהיריון

טרומבוזה

פקקת ורידים לנשים בהיריון

 

מהי פקקת ורידית? מדוע הסיכון לכך עולה במהלך ההיריון? מהן הסכנות וכיצד אפשר לטפל?

מהי פקקת של הורידים העמוקים?

אחד המרכיבים הכי חשובים של מערכת הדם שלנו היא הקרישה, בגלל שזו פעולה שהתפקיד שלה הוא לעצור דימומים ולמנוע אובדן של דם. אבל יש אנשים שסובלים מקרישיות יתר, כלומר מצב שבו המערכת הזו פועלת בצורה מוגברת ויוצרת קרישי דם גם במקומות שבהם כלל אין דימום. לרוב זה קורה בוורידים עמוקים שנמצאים ברגליים, והתוצאה בסופו של דבר היא חסימה ורידית.

בדרך כלל פקקת ורידית גורמת לנזקים מקומיים באזור שבו נוצר קריש הדם, והסימפטומים יכולים לכלול כאב באזור עצמו, בצקות, סימנים של דלקת כמו אדמומיות ועור חם למגע גם כן סביב האזור עצמו. אבל אלו לא הסימנים היחידים, וחשוב לדעת כי פעמים רבות לא יהיו סימנים כלל.

מדוע הסיכון לפקקת עולה במהלך ההיריון?

כדי לתמוך בהיריון ובלידה תקינה, הגוף עובר מגוון של שינויים והתאמות במשך החודשים הללו. אחד השינויים הוא הגברה של מערכת הקרישה. זהו שינוי שמתרחש באופן טבעי, והתפקיד שלו הוא למנוע דימומים במהלך הלידה עצמה – ולכן זו פעילות טובה ורצויה של הגוף.

העלייה בקרישה מתחילה בחודשי ההיריון הראשונים, היא מגיעה לשיא בטרימסטר האחרון ודועכת לאיטה בשבועות שלאחר הלידה עצמה.

אך לפעילות הרצויה הזו יכולות להיות גם השלכות שליליות, של קרישיות יתר והיווצרות של חסימה ורידית.

מהן הסכנות של פקקת ורידית?

כאמור, בדרך כלל היווצרות של קריש דם באחד מהוורידים העמוקים יגרום לנזק מקומי, אשר יכול להוביל לסימפטומים לא נעימים כולל כאבים. אך הסכנה העיקרית והמשמעותית היא מצב שבו ייווצר קריש דם קטן באחד מהוורידים העמוקים, הוא ישתחרר ממקומו ויתחיל לנוע במחזור הדם עד שיגיע ויחסום את זרימת הדם אל איברים חיוניים כמו הריאות, המוח והלב. ברוב הגדול של המקרים פקקת ורידית מסכנת במיוחד את הריאות, כאשר אוטם בשריר הלב או שבץ מוחי הם סיבוכים נדירים יותר – אך בכל זאת אפשריים.

חסימה של כלי דם בכל אחד מהאיברים החיוניים הללו היא מצב מסכן חיים שדורש אבחון וטיפול באופן מיידי. הקושי העיקרי הוא כמובן לאבחן את המצב, על אחת כמה וכמה בזמן היריון – כאשר תלונות על כאבים ברגליים, קשיי נשימה וכו' – הן תלונות שכיחות ולרוב נובעות מהיריון תקין לחלוטין, וממצבים שכלל אינם קשורים לחסימה ואינם מסכני חיים.

כיצד מאבחנים ומטפלים?

כאמור, חסימה ורידית היא מצב מסוכן שדורש אבחון וטיפול. האבחון כולל בדרך כלל אולטרא-סאונד דופלר של הרגליים, שמטרתו לבחון האם זרימת הדם תקינה. במידה ועולה חשד לתסחיף ריאתי, יבוצע גם צילום ריאות עם חומר ניגוד.

כאשר יש אבחון של קרישיות יתר ושל היווצרות קרישי דם בוורידים העמוקים, הטיפול העיקרי הוא תרופות מדללות דם, אשר בטוחות לשימוש במהלך ההיריון.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *