פקקת ורידים לאנשים מבוגרים

פקקת ורידים לאנשים מבוגרים

פקקת ורידים היא מחלה מסוכנת בכל גיל הדורשת אבחון וטיפול מיידים. אך בעוד שמדובר במחלה שאינה מומלצת (בלשון המעטה) בקרב צעירים – היא הופכת למסוכנת ביותר כשמדובר באנשים מבוגרים. למרבה הצער, היא פוקדת בעיקר את אוכלוסיית בני ה-65+ וניתן להבין בנקל מדוע. ככל שאדם מתבגר, כך הסיכוי ללקות בפקקת ורידים עולה וגם הסיכון עולה בהתאם. כיצד מאבחנים פקקת ורידים? מדוע זה מסוכן כל כך וכיצד ניתן למנוע את המחלה? 

איך מאבחנים?

בקרב האוכלוסייה הגריאטרית, אבחון פקקת ורידים חייב להיעשות בזהירות רבה, כיוון שהתסמינים שלו עלולים להצביע באותה המידה גם על דלקת ריאות מתמשכת או על אי ספיקת לב. לכן, כל מי שמציג סימפטומים שעלולים להעיד על פקקת ורידים – דוגמת כאבים ברגליים, בלב, נפיחות ברגליים וסימפטומים נוספים, חייב להיות מאובחן כדי לשלול את הופעת הפקקת. חשוב לדעת: כ-97% מהחולים הסובלים מפקקת ורידים סובלים מיותר מסימפטום אחד, החל מכאבים בעת הנשימה וכלה ברגליים נפוחות.

סריקת CT הפכה להיות הבדיקה הראשונה והרווחת ביותר לאבחון פקקת ורידית. על אף שהבדיקה עלולה לפספס את עורקי הריאה הקטנים יותר, היא עדיין נחשבת למהימנה למדי. עם זאת, כדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר, לרוב יבחר הרופא המטפל לשלב אותה עם בדיקה של הרגליים עצמן, באמצעות בדיקת דופלר או CT רגליים.

מדוע זה מסוכן כל כך?

כאמור, פקקת ורידים היא תופעה מסוכנת בכל גיל אך היא מסוכנת עוד יותר בגילאים מבוגרים. אותם הסימפטומים בדיוק המופיעים אצל צעיר בן 30 ואצל אדם מבוגר בן 80 עלולים להיות מינוריים מאוד בקרב הצעיר וחמורים מאוד אצל המבוגר, עד כדי מוות חלילה. ככל שהאדם מתבגר, חומרת הסימפטומים וההשלכות שלהן עולה. פקקת הוורידים תהיה כואבת יותר ונרחבת יותר, בעיקר אם המחלה מלווה גם בתסחיף ריאתי. 

בקרב אנשים מבוגרים, לרוב הפקקת תהיה "תופעת לוואי" הקשורה לתהליכים אוסטיאואריקולריים ניווניים, כמו שבץ מוחי משני או דמנציה. לעתים קרובות הופך האבחון קשה יותר כשמדובר במטופלים מבוגרים יותר, שכן הם סובלים גם ממחלות כרוניות נלוות נוספות המקשות על אבחון ברור של פקקת ורידים. 

איך מונעים?

המניעה חשובה תמיד – בין אם מדובר באדם צעיר, מבוגר ללא מחלות רקע וכמובן, אדם מבוגר הסובל ממחלות רקע שונות. חולים כירורגיים נמצאים בסיכון הגבוה ביותר לחלות בפקקת ורידים, בעיקר כאלה שעוברים פרוצדורות אורתופדיות באזור הגפיים התחתונות או מי שמנותח עקב מחלת הסרטן. גם חולים הסובלים מאי ספיקת לב, כאלה שעברו שבץ מוחי או סבלו מזיהומים חמורים דוגמת דלקת ריאות נמצאים בסיכון גבוה ללקות בפקקת ורידים – ולכן חשוב שכל מי שנמצא באוכלוסיית סיכון יהיה ער ביותר לסימפטומים השונים וידאג לאבחון וטיפול מידיים. המניעה, כאמור, חשובה בכל גיל אך היא הופכת קריטית יותר ככל שגיל המטופל עולה וככל שהוא סובל ממחלות רקע שונות.

 

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *