טלרפואה – מה זה?

טלרפואה – מה זה?

הענף של טלרפואה הוא ענף שצבר תאוצה בשנים האחרונות, ומגיפת הקורונה רק הדגישה את החשיבות שלו ובעיקר את הנוחות שלו.

מה זה טלרפואה? איך זה עובד? כיצד זה יכול להשתלב בטיפול של מחלות ורידים? כל התשובות בכתבה הבאה.

מהי טלרפואה?

בדיוק כמו שהשם מרמז, טלרפואה הוא ענף של שירותי רפואה שניתנים מרחוק. במקור התחום הזה התפתח כדי לענות על הצורך של מקומות ישוב מרוחקים ומבודדים ברחבי העולם – למשל כפרים קטנים הפזורים באפריקה, סין, רוסיה וכו'. וגם כדי לסייע לחוקרים שיצאו למשלחות מחקר באזורים נידחים בעולם כמו הקוטב הצפוני או הדרומי. וכמובן שאחד השימושים החשובים הוא במסגרת צבאות בכל רחבי העולם ובמיוחד חילות הים, שבאופן קבוע שולחים את אנשיהם בספינות וצוללות, ונמצאים בלב הים או האוקיאנוס למשך פרקי זמן ארוכים מאוד.

היום יש יותר ויותר ביקוש לטלרפואה גם בישראל וגם בסיטואציות "רגילות", כלומר אנשים שגרים במרחק סביר מהמרפאה.

היתרונות של טלרפואה

כאמור, מגיפת הקורונה הדגישה מאוד את היתרונות של הטלרפואה, ואת נוחות השימוש בה. אך עוד לפני כן קופות החולים בישראל התחילו לתת שירותים של "רפואה מרחוק", ובמיוחד בשעות הערב והלילה ובסופי השבוע, כאשר המרפאות סגורות. בהתחלה השירותים הללו פעלו במסגרת של מוקדי חירום, אבל היום אפשר לקבל מענה נרחב יותר.

מעבר לזה, היום בזכות הטכנולוגיה האפשרות לקבל שירותי רפואה מרחוק רק הולכת ומשתכללת. בזכות מצלמות וידאו אפשר לנהל את הפגישה כמעט כאילו היינו בחדר הרופא. בנוסף, יש היום יותר ויותר מכשירים לביצוע בדיקות ביתיות כמו מכשיר שמאפשר לבדוק את מצב האוזניים והגרון, וכמובן מכשירים כמו אק"ג ומוניטורים שונים.

כיצד טלרפואה משתלבת בטיפול של מחלות ורידים?

באופן טבעי לשירותי טלרפואה יש מגבלות, ויש בדיקות ואבחנות שלא ניתן לבצע מרחוק, אלא יש צורך לבדוק את המטופלים באופן ישיר. ולכן אבחנה של מחלות ורידים באמצעות טלרפואה יכולה להיות בעייתית, במיוחד כאשר דרושות מספר בדיקות כדי להגיע לאבחנה – בין השאר בדיקות דם, אך גם בדיקות שונות כמו דופלר, אולטרסאונד, רנטגן וכדומה. ולעיתים אפילו בדיקה פיזית פשוטה שכוללת הסתכלות ומישוש של הרגליים חיונית כדי לאבחן את הבעיה בצורה טובה.

אבל שירותי טלרפואה בהחלט יכולים לתת מענה טוב בשביל המעקב והייעוץ לאחר האבחנה. למשל אם אתם זקוקים למעקב תקופתי, פעמים רבות ניתן לקיים אותו בפגישת ייעוץ מרחוק באמצעות מצלמת וידאו ופלטפורמה לשיחות וידאו. גם אם תזדקקו לגשת ולבצע בדיקות מעבדה או בדיקות הדמיה נוספות, את השיחה עצמה עם הרופא תוכלו לעשות מרחוק.

שירותי טלרפואה יכולים להתאים מאוד גם במקרים שבהם יש צורך לשלב כמה אנשי מקצוע שונים כדי לדון במהלך הטיפול. שיחת ועידה שכוללת את כל אנשי המקצוע הרלוונטיים תאפשר לכם לקבל את המידע המקיף, ותאפשר לאנשי המקצוע לבחון את המקרה בצורה מעמיקה ורצינית.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *