נפיחות ברגליים – מתי לפנות לרופא?

נפיחות ברגליים – מתי לפנות לרופא?

נפיחות ברגליים היא דבר שיכול לקרות בגלל מגוון רחב מאוד של סיבות וגורמים כמו שינויים הורמונליים, תזונה, מכה, מחלה אוטואימונית, מחלת ורידים ועוד. לפעמים הגורם לנפיחות הוא דבר מינורי, והנפיחות פשוט תחלוף מעצמה לאחר כמה ימים. אבל לפעמים הנפיחות יכולה להעיד שיש משהו משמעותי יותר מאחורי הקלעים – ולכן חשוב מאוד להיות עם האצבע על הדופק, ולדעת מתי חשוב לפנות לרופא כדי להיבדק.

למה הרגליים נפוחות?

במצב נורמלי ורגיל, הלב שלנו דואג להזרים דם לכל האיברים בגוף. לאחר מכן הדם מוזרם בחזרה אל הריאות כדי להוציא ממנו את הפחמן הדו חמצני ולהכניס במקום חמצן. השלב שבו הדם צריך לחזור בחזרה אל הריאות הוא השלב שבו הלב צריך לעבוד בצורה מאומצת ביותר, בגלל שהוא צריך לדחוף את הדם בניגוד לכוח המשיכה – כלומר החל מהרגליים כלפי מעלה לאורך כל הגוף. ולכן חוץ מהלב יש עוד מרכיבים שונים שמסייעים להחזיר את הדם. המרכיבים האלה הם בין השאר המבנה של הוורידים והפעילות של השרירים השונים בגוף. למשל כשאנחנו הולכים ועומדים, השרירים מפעילים לחץ על הוורידים ומסייעים לדחוף את הדם כלפי מעלה.

אבל כאשר יש בעיות בתהליך הזה של החזרת הדם לריאות וללב – נוצר מצב שבו יש יותר מדי דם באזורים כמו הרגליים, ובסופו של דבר הנוזלים מתוך הדם גורמים לנפיחות.

בעיה אחרת היא כאשר יש תהליך דלקתי, למשל כתוצאה ממכה או מחלה אוטואימונית – הגוף מזרים למקום יותר דם, ומפעיל מגוון של תהליכים לתיקון. כחלק מהתהליכים האלה יש הצטברות של נוזלים והתנפחות של האזור.

מה הסכנה ברגליים נפוחות?

התשובה לשאלה הזו היא מורכבת, בגלל שזה תלוי בגורם לנפיחות וגם במשך הזמן שהתופעה הזו נמשכת.

למשל במהלך ההריון יכולה להופיע נפיחות ברגליים, במיוחד בשלבים המתקדמים של ההריון ולקראת סוף כל יום. במידה ואין סימנים אחרים שיכולים להצביע על בעיה – התופעה פשוט תחלוף מעצמה עם הלידה, ובינתיים מומלץ לנוח ולהרים את הרגליים כדי לסייע לזרימת הדם.

נפיחות שנובעת משינויים הורמונליים אחרים או בגלל תזונה לא מאוזנת הם דבר שכדאי לבדוק, במיוחד כי הנפיחות היא רק הסימפטום – וחשוב להבין מה מקור הבעיה.

מחלת ורידים שגרמה לפגיעה בתפקוד של הורידים יכולה גם היא להתבטא בנפיחות, וכאן חשוב כמובן להיות במעקב רפואי כדי לוודא שאין החמרה, וכדי לקבל את הטיפול המתאים. הסיבה היא כמובן כי הנפיחות יכולה להעיד על החמרה, שיכולה לגרום להתפתחות של דלקת וכיבים ברגליים, היווצרות קרישי דם וכדומה.

מנגד, במצב שבו הנפיחות נגרמה בגלל סיבה אחרת אבל היא נמשכת לאורך הרבה זמן – יכולה בעצמה להוביל להתפתחות של מחלת ורידים. הסיבה היא שהנפיחות מרחיבה את הורידים, ולאורך זמן פוגעת בגמישות, גורמת לדופן להפוך לדק יותר ופוגעת בתפקוד התקין של הורידים.

 

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *