מה גורם לורידים בולטים ברגליים?

מה גורם לורידים בולטים ברגליים?

אם גם אתם סובלים מורידים בולטים ברגליים, דעו לכם שאתם לא לבד. כ- 25% מהאוכלוסייה יפתחו בשלב זה או אחר של חייהם את התופעה, שגורמת לבעיה אסתטית ולעיתים גם לבעיה רפואית של ממש. תוכלו לקרוא מייד על הסיבות להופעת ורידים בולטים ברגליים והסיבוכים האפשריים;

 

ורידים בולטים ברגליים – למה הכוונה?

מערכת הלב וכלי הדם שלנו מוליכה את הדם אל כל איברי הגוף דרך העורקים ומחזירה אותם אל הלב באמצעות הורידים. כל זאת קורה בכיוון אחד בצורה מחזורית ולאורך כל ימי חיינו. הלחץ המופעל על הורידים בתהליך הזה הינו קטן יותר מאשר זה המופעל על העורקים, שבנויים בצורה הרבה יותר קשיחה. על מנת להתגבר על הפרשי הלחץ האלו, בורידים ישנם שסתומים שמונעים את חזרת הדם אחורנית, במיוחד בזמן עמידה. כאשר השסתומים הללו נחלשים, הדם בכל זאת חוזר לאחור, מה שגורם להפעלת לחץ על הורידים ולהתרחבותם, ככל שהורידים מאבדים את האלסטיות שלהם, כך הם יבלטו יותר.

 

ומה גורם לכך?

אם כן, שינויים באלסטיות של הורידים ברגליים ובעיות בשסתומי הורידים הם אלו שגורמים להתפתחות ורידים בולטים ברגליים. מדוע זה קורה? ובכן, הגורם המרכזי לכך הוא כמובן הגנטיקה. ישנם אנשים צעירים שסובלים מהבעיה וככל שהגיל מתקדם, הסיכוי להופעתה הולך ועולה. הריונות עשויים להעלות את הסיכוי להופעת ורידים בולטים ברגליים גם הם, וזאת משום שינויים הורמונליים שעוברת האישה, לצד עלייה בנפח הדם, מה שגורם לעלייה בלחץ על השסתומים ועומס על הורידים. הגורם הנוסף שמעלה את הסיכוי להופעת ורידים בולטים ברגליים הוא זה שקשור לאורח החיים ופעולות שגורמות לזרימה לא טובה של דם בורידים: למשל, עמידה ממושכת (או ישיבה), השמנה והיעדר ביצוע פעילות גופנית. גם מחלות כמו סוכרת יכולות לפגוע בכלי הדם ולגרום לבעיות בשסתומי הורידים. 

 

מדוע חשוב לטפל בבעיה?

הורידים בגופנו הינם בעלי קוטר משתנה. הם מתחלקים לכאלו שטחיים אשר קטנים בקוטרם ואחראיים על החזרת הדם מרקמות שאינן משתמשות בחמצן רב, ולכאלו גדולים יותר אשר ממוקמים בעומק הגוף ומהווים את צינור האיסוף המרכזי, שאליו מתחברים כלי הדם הורידיים הקטנים.
רוב הורידים הבולטים ברגליים הינם אלו השטחיים וכאשר הם בולטים הדבר מהווה הפרעה אסתטית בעיקר, אלא שלעיתים עלולות להתרחש הסתבכויות שונות שנגרמות בעקבות זרימת דם לקויה בורידי הרגליים. הזרימה הלקויה נגרמת בשל חסימה שנוצרת בורידים, מה שעלול להתבטא בדימום, כיבים, פקקת ורידים מקומית,  זיהומים, כאבים, בצקות מקומיות ועוד. 

חסימת ורידים ברגליים מתרחשת בעקבות עודף קרישתיות דם בורידים הנפוחים והיא מחייבת התערבות רפואית. ככל שהחסימה מתרחשת בורידים יותר גדולים (קרי, עמוקים) כך הבעיה עשויה להוות סכנת חיים של ממש, שכן קרישי הדם הללו עשויים להתנתק ממקומם, לנדוד לריאות ומשם לגרום לאי ספיקה חמורה. מסיבה זו יש לפנות לאבחון כאשר מבחינים בורידים בולטים או חשים כאבים או אי נוחות באזור הרגליים ולא להזניח את העניין בשום אופן.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *