מחלות ורידים נפוצות

dvt

מחלות ורידים נפוצות

מחזור הדם שלנו פועל באמצעות מערכת כלי דם מסועפת המורכבת מעורקים, מנימים ומוורידים. העורקים והנימים מובילים לרקמות הגוף חמצן וחומרי הזנה חשובים, אך לוורידים יש תפקיד חשוב לא פחות – פינוי הפחמן הדו חמצני מן התאים. חלק מן הוורידים הללו יהיו קרובים לפני העור וחלקם יהיו פנימיים יותר, אך בשני המקרים חשוב מאוד לשים לב לתסמינים העלולים להעיד על מצבים מסכני חיים.

דליות ברגליים

על הוורידים שבאזור הרגליים מוטלת משימה לא פשוטה – הם נדרשים לפעול נגד כיוון המשיכה ולהעביר את הדם למעלה לעבר הלב. לצורך זה יש לוורידים מסתמים קטנים המסדירים את זרימת הדם ומבטיחים כי הדם יזרום בכיוון הנכון. לכן, כאשר התפקוד של המסתמים נפגע, גם פעולת הוורידים תושפע מכך. הריון, גיל מבוגר או עודף משקל עלולים להחליש את המסתמים, וכך, במקום לזרום לכיוון הלב, הדם מצטבר בווריד ונוצרת דליה. במקרים רבים, נפיחות הוורידים תהיה בעיה אסתטית בלבד, אך במצבים אחרים תיתכן תחושה של כאב, ולעיתים הנפיחות תגדל ויופיעו פצעים. במקרה שהדליות גורמות לאי נוחות או לסיבוכים רפואיים, חשוב מאוד לפנות לטיפול רפואי בהקדם.

קרישי דם

כאשר מצב הוורידים והמסתמים תקין, הדם יזרום בקלות לעבר הלב. משקל תקין והקפדה על תנועה ועל פעילות גופנית סדירה יתרמו לבריאות הגוף ולפעולתו התקינה של מחזור הדם.
גם כאשר מצבו הגופני של האדם טוב, עדיין עלולים להיווצר בוורידים קרישי דם, וחשוב מאוד להכיר את התופעה ואת תסמיניה ולפנות לטיפול רפואי במקרה הצורך.

מערכת קרישת הדם נועדה לסייע לגוף להתמודד עם פציעות, ולחסום את מקום הפצע כדי למנוע את המשך הדימום מאזור הפציעה. עם זאת, במקרים מסוימים נוצרים קרישי דם, חלקם נעלמים מעצמם אך חלקם עלולים לסכן את חיינו. קרישי דם אלו נוצרים מסיבות
שונות – קרישיות גבוהה בדם, זרימת דם מואטת או פגיעה בדופן כלי הדם. כדי לטפל במצב זה, חשוב לשים לב לתסמינים הבאים:

  • נפיחות: נפיחות ברגל עלולה להעיד על התפתחות של קריש דם.
  • צבע העור: שינוי בצבע העור עלול להצביע על קריש דם באזור.
  • כאב: כאב או תחושה של לחץ באזור יכולים להעיד על קריש דם.

פקקת ורידים

היווצרות של קריש דם ברגל אינה בהכרח מסכנת חיים, אך ללא פנייה לטיפול רפואי ייתכנו סיבוכים ועלול להתפתח מצב של פקקת ורידים הידוע גם בשם DVT – Deep Vein Thrombosis. לעיתים פקקת ורידים לא תהיה מורגשת, ולפעמים יהיו לה תסמינים קלים בלבד – נפיחות קלה, אדמומיות וכאבים באזור הרגל או היד. עם זאת, חשוב מאוד שלא לזלזל בתסמינים אלו ולפנות מייד לטיפול רפואי. ללא טיפול, מצב של DVT עלול לגרום לתסחיף ריאתי, לקוצר נשימה ובמקרים קשים אף למוות.

חשוב לציין כי פקקת ורידים עלולה להיווצר גם אצל אנשים בריאים, אך ישנם כמה גורמים סיכון שחשוב להכיר אותם:

  • קרישיות יתר – אדם שסובל מקרישיות יתר נמצא בסיכון גבוה יותר להתפתחות של פקקת ורידים.
  • גיל מבוגר.
  • חוסר תנועה – למשל בעת טיסות או בעת ישיבה או שכיבה ממושכות.
  • משקל עודף.
  • שימוש בגלולות למניעת הריון או הריון.
  • היסטוריה רפואית אחרת.

לסיכום, היווצרות ורידים יכולה להיות עניין אסתטי בלבד, אך הם עלולים לרמוז על מצב רפואי המחייב התייחסות. לכן, חשוב מאוד להקפיד על תזונה נכונה ופעילות גופנית, וכמובן להיות במעקב רפואי ולפנות לטיפול מיידי במקרה של חשד לפקקת ורידים.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *