מה תפקידם של הורידים במערכת הדם?

dvt

מה תפקידם של הורידים במערכת הדם?

הוורידים הם אלו שתומכים במחזור הדם, ותפקידם חשוב לאין ערוך. מדוע הוא חשוב כל כך? מה הקשר בין הוורידים לבין העורקים והנימים? ומה קורה כשהוורידים לא מתפקדים כשורה? הנה כל מה שכדאי לדעת על אחד הנושאים המרתקים בגוף האדם: תפקידם של הוורידים. 

נעים להכיר: כלי הדם בגוף האדם

הדם הזורם במערכת הדם מעביר חומרים מזינים, חמצן ומים לתאים בכל הגוף. המסע הארוך והמפותל הזה אמנם מתחיל ומסתיים, אך כלי הדם מגיעים גם לכל נקודה חיונית בדרך. העורקים, הנימים והוורידים מהווים רשת עצומה של צינורות בגדלים שונים. עד כמה גדולה? לו היינו מניחים את כולם בשורה אחת ארוכה, הם היו מסוגלים להקיף את כדור הארץ כמעט שלוש פעמים! 

כך זה עובד

כלי הדם, כאמור, מזרימים דם לכל הגוף. העורקים מעבירים דם מהלב והוורידים מחזירים דם חזרה לכיוון הלב. הנימים מקיפים את כל תאי הגוף ואת הרקמות ותפקידם הוא לספק ולספוג חמצן, חומרים מזינים וחומרים נוספים. הנימים, אגב, גם מחברים את "ענפי" העורקים ו"ענפי" הוורידים. 

הכל מתחיל מהלב

חלקו השמאלי של הלב מזרים דם מחומצן לאבי העורקים. משם, הדם עובר דרך העורקים העיקריים, המתפצלים לעורקי השרירים ולאזור העורקים המיקרוסקופיים. העורקים מסתעפים לרשתות הנימיות, המספקות חמצן וחומרים מזינים לרקמות. 

קבלו את הוורידים

כעת הגיע זמנם של הוורידים. לאחר שהנימים משחררים חמצן וחומרים מזינים נוספים מהדם לרקמות הגוף, הם מזינים את הדם חזרה אל עבר הוורידים. בתחילה, הדם עובר בוורידים מיקרוסקופיים ולאחר מכן ממשיך אל הוורידים, המוליכים את הדם ומובילים אותו בחזרה ללב דרך הווריד הנבוב. קירות הוורידים דקים ופחות אלסטיים מקירות העורקים, הנחשבים לגמישים ומתרחבים יותר, ולכן הלחץ שעובר דרכם לא גדול כל כך.

שאיבת לב קבועה – שמירה על כל הגוף

הפעולה הזו, המתרחשת בכל רגע ורגע בגוף, חיונית לשמירה על לחץ דם תקין ועל אספקת דם בכל הגוף. לחץ הדם הנובע מכוח זרימת הדם, הנוצר על ידי הלב, הוא תהליך קריטי לשמירה על בריאותנו. כשהלב מתכווץ, הוא מזרים דם דרך העורקים, והדם הנדחף אל כלי הדם זורם בלחץ מהיר וגבוה יותר. 

מה קורה כשהמערכת נפגעת?

התהליך המופלא הזה, המתרחש בכל עת, הוא חזק מאוד – אך גם עדין מאוד. לכן מספיק חוסר איזון קטן כדי לגרום לו שלא לתפקד כראוי. לאחר שהבנו את תפקידם של הוורידים ונגענו קלות גם בתפקידיהם של יתר כלי הדם, יהיה קל יותר להבין מה קורה כשהמערכת הוורידית נפגעת. פקקת ורידים עמוקה (DVT), מתרחשת כשקרישי דם נוצרים בוורידים, בעיקר ברגליים. הקרישים הללו מונעים מהדם לזרום בוורידים כראוי, והם עלולים לחסום את כלי הדם ובמקרים חמורים גם להגיע לריאות ולגרום לסכנת חיים. כדי להימנע ממצב שכזה ולשמור על המערכת שלמה ובריאה, חשוב להבין את גורמי הסיכון, לאבחן בזמן ולטפל בקרישים בזמן.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *