סימנים מקדימים לפקקת ורידים

פקקת ורידים

סימנים מקדימים לפקקת ורידים

קרישת הדם הכרחית לבריאות הגוף שלנו. היא מסייעת לעצור דימום במקרה של פציעה, ומונעת מצבים של קרישת יתר. לעיתים ישנם מקרים שבהם בכל זאת נוצרים קרישי דם העלולים לסכן את חיינו. זה בדיוק מה שקורה במצב של פקקת ורידים – קריש דם הנמצא ברגל או ביד נסחף בכלי הדם ועלול להגיע עד לריאות. מודעות לנושא והכרת הסימנים המוקדמים עשויה להציל חיים.

הסימנים המוקדמים לפקקת ורידים

בדומה למצבי חירום רפואיים אחרים, גם פקקת ורידים ניתנת לטיפול אם פועלים בזמן. אומנם לעיתים המטופל לא ירגיש בתסמינים מקדימים, אך במקרים אחרים ישנם סימנים שראוי להתייחס אליהם. סימנים מוקדמים אלו עשויים להעיד על קיומו של קריש דם באזור הרגל או היד, ואם הם מופיעים מומלץ לפנות לייעוץ רפואי במהירות האפשרית:

  • כאב ורגישות ברגל: אם הרגל כואבת או רגישה למגע, בעיקר באזור השוק, כדאי לבדוק את הסיבה לכך.
  • נפיחות באזור הרגל: מצב רגל נפוחה ללא סיבה ידועה מחייב ייעוץ רפואי.
  • העור של הרגל חם למגע: כאשר העור של הרגל (או היד) חם למגע ייתכן כי במקום התפתח קריש דם, ומומלץ להפנות לייעוץ רפואי.
  • שינוי בצבע העור של הרגל: אם עור הרגל משנה את צבעו ונראה לדוגמה אדום מאוד, יש לפנות לטיפול רפואי.
  • ורידים גדולים: באזור הרגליים והידיים ישנם ורידים הבולטים לעין. אם ורידים אלו נראים גדולים או נפוחים, מומלץ לפנות לבדיקה רפואית.

תסמינים המחייבים פנייה מיידית לטיפול רפואי

כל התסמינים שפורטו לעיל צריכים להדליק אצל האדם נורה אדומה. אין זה אומר שהם מעידים בהכרח על מצב של קריש דם, אך הימצאותם מעוררת חשד ומצריכה בירור נוסף. לצד תסמינים אלו, ישנם תסמינים העלולים להעיד על מצב מסכן חיים של פקקת ורידים, ואם הם קיימים יש לפנות לייעוץ רפואי מיידי:

  • כאבים באזור החזה: באופן כללי, תסמין מסוג זה מחייב פנייה לטיפול רפואי. במקרה של פקקת ורידים, האדם יחוש כאב בחזה בעיקר בעת שאיפת אוויר. לעיתים הכאבים בחזה ילוו גם בכאבים באזור הגב העליון.
  • קשיי נשימה: קוצר נשימה עלול להיות סממן לפקקת ורידים ומחייב פנייה לטיפול רפואי.
  • שיעול דמי: אם מופיע שיעול דמי יש לפנות לטיפול רפואי בהקדם.
  • איבוד הכרה: אובדן הכרה הוא תסמין חריף המחייב טיפול רפואי דחוף.

כיצד מטפלים בפקקת ורידים?

פקקת ורידים הוא מצב מסוכן, אך התערבות רפואית בזמן הנכון יכולה להציל חיים. עיקר הטיפול נעשה באמצעות תרופות נוגדות קרישה (חומרים אנטי-קואגולנטים) המסייעות להפחית את הסיכוי להיווצרותם של קרישי דם. כאשר מדובר בטיפול מונע, האדם יקבל בדרך כלל גלולות לבליעה ויהיה עליו להקפיד על מעקב רפואי סדיר. במקרים קיצוניים יותר, תינתן זריקה של תרופה נוגדת קרישה שתפעל באופן מיידי ומהיר הרבה יותר.

את הפתרון התרופתי חשוב ללוות בשינוי מהותי באורח החיים. כדי לשפר את זרימת הדם בגוף מומלץ להקפיד על תנועה ופעילות גופנית בהתאם ליכולותיו ולמצבו הרפואי של האדם. בשעת מנוחה מומלץ להרים את הרגליים כדי להקל על הדם לזרום מהרגל בחזרה ללב, ואפשר גם להיעזר בגרביים אלסטיות המסייעות למנוע כאב ונזק נוסף לרגל. כל הפתרונות הללו ניתנים כמובן במסגרת טיפול רפואי מקיף, וחשוב לפנות למומחים בתחום זה.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *