למה לא לנהל אורך חיים יושבני?

למה לא לנהל אורך חיים יושבני?

ניהול אורח חיים שהוא רובו בישיבה, הופך לנושא משמעותי וחם בעולם המודרני – וניתן בקלות להבין מדוע. ככל שהזמנים משתנים ומתקדמים, האדם נזקק להרבה פחות סיבות לקום. ככלות הכל, היום ניתן לעשות כמעט הכל בלחיצת כפתור, והסיבות להתרוצץ ולטרוח הולכות ויורדות. אך האם זה באמת מזיק? במילה אחת: בהחלט. ומספר מילים – בואו לגלות מדוע וגם כיצד ניתן להימנע מקיום אורח חיים יושבני.

המחקרים מדברים

על פי מחקרים אחרונים, רק 21% מהאנשים הבוגרים במדינת ישראל עומדים בהמלצות לקיום פעילות גופנית שבועית, בעוד שפחות מ-5% מהאוכלוסייה מדווחת על ביצוע 30 דקות פעילות גופנית ביום. בסופו של דבר, המחקרים הללו מעידים על דבר אחד: מי שלא זז, כנראה מקיים אורח חיים המתנהל רובו בישיבה. וזה לא בריא.

מהן הסכנות באורח חיים יושבני?

מחקרים אחרונים מאשרים כי יש קשר הדוק בין קיום אורח חיים המתקיים בישיבה לבין הופעת מחלות שונות. בין השאר, מצאו המחקרים כי הוא עלול לגרום להופעת פקקת ורידים ומחלות לב וכלי דם נוספות, השמנת יתר, סוכרת, לסוגים מסוימים של סרטן ובמקרים קיצוניים אף למוות בטרם עת.

מדוע זה קורה?

כשאנחנו לא זזים בצורה מספקת, חילוף החומרים שלנו נפגע ויכולתו של הגוף לשלוט ברמות הסוכר בדם, לווסת את לחץ הדם ולפרק שומן נפגעת. על פי תוצאותיו של מחקר שאסף נתונים במשך 15 שנים, נמצא כי אורח חיים יושבני קשור בקשר הדוק לסיכון מוגברת למוות בטרם עת ללא קשר לרמת הפעילות הגופנית – והמסקנה מכך היא אחת: כדי לשמור על בריאותנו ולהימנע מהסיכונים הללו, יש להקדיש את הזמן המוקדש לישיבה באופן זהה גם לביצוע פעילות גופנית ממריצה.

השפעה על הבריאות הנפשית

לאורח חיים יושבני יש גם השפעה שלילית, כך נראה, על בריאותנו הנפשית. מחקר בו השתתפו 10,381 משתתפים בחן את הקשר הפוטנציאלי שיש בין אורח חיים בישיבה וחוסר פעילות גופנית עם הסיכון המוגבר לפתח הפרעות נפשיות – התוצאות הראו כי יש קשר בין השניים, וספציפית עם דיכאון.

מה כדאי לעשות כדי להימנע?

הצעד הראשון בו כדאי לנקוט הוא לבצע פעילות גופנית וספורטיבית, מה שיכול להפחית את הסיכון משמעותית ללקות במחלות לב, סוכרת, השמנת יתר ומוות בטרם עת. בנוסף, מחקרים מראים כי פעילות גופנית מסוגלת לשפר משמעותית את הבריאות הנפשית שלנו. כדי לעשות זאת כראוי, מומלץ לשלב מגוון סוגי ספורט, דוגמת ריצה או רכיבה על אופניים, יחד עם אימוני כוח שונים, הליכה וכדומה.

טיפ חשוב נוסף הוא לצמצם ככל הניתן את הזמן בישיבה – גם אם זהו אופי העבודה שלכם. נסו לצאת לטיולים קצרים בהפסקת הצהרים, שימו לעצמכם תזכורת לקום להתמתח באמצע יום העבודה ולצעוד מעט, העדיפו לעמוד ולא לשבת בעת נסיעה בתחבורה הציבורית ונצלו כל הזדמנות שיש לכם כדי לקום, לזוז ולהניע את הגוף.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *