מה ההבדל בין עורקים לוורידים?

פקקת ורידים

מה ההבדל בין עורקים לוורידים?

שניהם קשורים למערכת הדם, שניהם "מסיעים" דם ברחבי הגוף וגם הצורה שלהם נראית דומה, אך למעשה התפקיד של הורידים והעורקים שונה זה מזה. לא מעט אנשים נוטים להתבלבל בין עורקים לוורידים ועל כן התכנסנו כאן היום. אז מה ההבדל ביניהם? מה התפקיד של כל אחד מכלי הדם הללו?

ורידים ועורקים: נעים להכיר

העורקים הם כלי הדם האחראיים להנעת דם עשיר בחמצן מן הלב אל הגוף. הוורידים, לעומתם, הם כלי דם המובילים דם דל בחמצן מהגוף בחזרה ללב, כדי שהלב יוכל לחמצנו מחדש. העורקים והוורידים הם שני סוגי כלי הדם העיקריים שיש בגוף, והם אלו שמעבירים דם לגוף. הם חלק משתי מערכות של סגורות של צינורות המתחילות ומסתיימות בלב. כשהדם לא זורם כהלכה, עלולה להיווצר פקקת ורידים.

איך זה עובד?

  • המערכת הריאתית – כלי הריאה הם עורקים המעבירים דם דל בחמצן מהחדר הימני בלב לריאות. ורידים ריאתיים מעבירים דם עשיר בחמצן לחלל השמאלי של הלב.
  • כלי דם מערכתיים – הכלים המערכתיים הם עורקים המובילים דם עשיר בחמצן מהחדר השמאלי של הלב לרקמות שבכל חלקי הגוף. בסיום ההובלה, הן מחזירים את הדם הדל בחמצן דרך הוורידים בחזרה לחדר הימני שבלב.

סוגי העורקים

בגוף האדם יש שלושה סוגי עורקים, כשכל אחד מהם מורכב משלוש שכבות: חיצוני, אמצעי ופנימי. העורקים האלסטיים נקראים גם עורקים מוליכים או עורקי צינור. הם מורכבים משכבה אמצעית עבה מאוד המסוגלת להימתח בקלות בתגובה לפעימות הלב. העורקים המפיצים מאופיינים בגודל בינוני. הם שואבים דם מהעורקים האלסטיים ואז מתפצלים לכלי דם נוספים. העורקים הנוספים הם הקטנים ביותר המעבירים דם מהלב, ותפקידם הוא להעביר את הדם לרשת הנימים בגוף.

סוגי ורידים

בגוף האדם יש ארבעה סוגי ורידים: עמוקים, שטחיים, מערכתיים וריאתיים.

הוורידים העמוקים ממוקמים בתוך רקמת השריר, ויש להם עורק מקביל הקרוב אליהם. הוורידים השטחיים ממוקמים קרוב לעור ואין להם עורקים מקבילים. הוורידים הריאתיים, כפי שציינו קודם, מעבירים דם מלא בחמצן מהריאות ללב, והסוג האחרון, הוורידים המערכתיים, ממוקמים בכל חלקי הגוף, מהרגליים עד הצוואר, כולל בזרועות. תפקידם הוא להעביר דם מחומצן בחזרה אל הלב.

זום אאוט: האנטומיה של הוורידים והעורקים

כעת, כשהבנו מה תפקידם של הוורידים והעורקים והיכן הם ממוקמים, נחשוף מעט את האנטומיה המיוחדת של כלי הדם הללו. דפנות הוורידים והעורקים מורכבים משלוש שכבות: חיצוני, אמצעי ופנימי.

השכבה החיצונית – מורכבת בעיקר מקולגן וסיבים אלסטיים, המאפשרים לוורידים ולעורקים להימתח מספיק כדי להיות גמישים, אך עם שליטה, כדי שיוכלו לשמור על יציבות בעת מעבר הדם.

השכבה האמצעית – עשויה משרירים חלקים וסיבים אלסטיים. זוהי שכבה עבה יותר בעורקים ודקה יותר בוורידים.

השכבה הפנימית – שכבה העשויה סיבים אלסטיים וקולגן.

בניגוד לעורקים, הוורידים מכילים שסתומים, זאת כדי לאפשר זרימת דם חלקה לעבר הלב. השסתומים הללו חשובים במיוחד באזור הרגליים ובזרועות, שכן באזורים אלו הם נלחמים בכוח המשיכה כדי למנוע זרימה חוזרת של הדם.

 

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *