מה זה קריש דם ואיך הוא נוצר

קריש דם

מה זה קריש דם ואיך הוא נוצר

מערכת קרישת הדם שלנו היא מערכת מצילת חיים בבסיסה. בואו נתאר לעצמנו מצב בו לא הייתה לנו מערכת קרישה. בכל פציעה קטנה בגוף אנחנו צריכים לשים תחבושת או לכל הפחות פלסתר, משהו שיעצור את הדם מלזרום עד שמערכת הקרישה תעבוד והדם יפסיק לצאת. לאחר כמה דקות נוצר מעין קריש באזור הפציעה והוא מפסיק את הדימום ומאפשר לנו להמשיך את חיינו.

אם לא הייתה מערכת קרישה, כל פציעה הכי קטנה הייתה מסתיימת במוות. הגוף לא היה יודע להשתלט על הדימום ובסופו של דבר היה איבוד דם מאסיבי שלא היה מאפשר חיים. קריש דם נוצר מתאי דם אדומים, מטסיות דם ומסיבים של חלבון ופיברין שמגיעים במהירות לאזור הפגיע ויוצרים אותו.

הסיכון בקריש דם

מערכת קרישת הדם היא כפי שציינו מצילת חיים ואנו חייבים אותה בשביל לשרוד, אבל קריש דם – טרומבוזה, יכול להיות גם מסוכן מאוד. כשנוצר קריש דם בכלי דם הוא יכול להגיע למקומות שונים בגוף, ולחסום מעבר של דם שמעביר חמצן לאזורים חיוניים. קריש דם שניתק מדופן הוריד יכול להגיע אל הריאות ולגרום לתסחיף ריאתי, שזהו מצב מסוכן מאוד שדורש התערבות רפואית מיידית. הוא גם יכול להגיע למוח ולגרום לשבץ מוחי, מה שיכול להוביל לנכות ולפגיעה קשה באיכות החיים ובמקרים מסוימים גם למוות.

פקקת ורידים

פקקת ורידים או בשמה השני – טרומבוזה היא מצב בו יש פגיעה בדופן הוריד בדרך כלל ברגל, מה שיכול להוביל לקריש דם שיכול להיות מסוכן. סיבה נוספת לקריש דם יכולה להיות ירידה בזרימת הדם בוורידים, מה שיגרום לחוסר תנועה של הגפיים ולפגיעה במערכת דילול הדם וכתוצאה מזה לקריש דם. זו הסיבה שבטיסות ארוכות מומלץ לקום ולהסתובב במטוס אחת לכמה זמן, כדי למנוע את המצב הזה.

מניעה וטיפול

יש אנשים שמועדים לקרישי דם, אנשים שיש להם במשפחה סיפור של פקקת ורידים או אנשים שעוברים ניתוח ולא יכולים לזוז תקופה ארוכה וכדומה ולאלו ואחרים צריך למנוע את קרישי הדם ואת זה עושים באמצעות תרופות מתאימות. יש קבוצת נוגדי קרישה שאלו מדללי דם, אותם מקבלים אנשים שכבר סבלו מטרומבוזה כמו גם אנשים עם פרפור עליות (לבבי) שיכול להוביל לקריש דם, נוגדי קרישה כמו קלקסן, קומדין, קסרלטו ואחרים. יש תרופות שעובדות על טסיות הדם והן נוגדות אותן כמו פלביקס ואספירין, ובדרך כלל אלו שמטופלים באופן קבוע מפחיתים דרמטית את הסיכויים ליצירת קריש דם.

מי שנוטל את התרופות הללו צריך להיות כמובן במעקב וצריך לשים לב לכל פגיעה עם דימום פנימי שיכול להפוך לבלתי נשלט. אפשר למנוע קרישיות של הדם וחשוב להיות עם אצבע על הדופק ולא לזלזל בסיכון.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *