המדריך למחלות ורידים

DVT

המדריך למחלות ורידים

גוף האדם מורכב מאינספור ורידים, שלהם תפקיד חשוב בהובלת דם אל הלב. לעיתים רבות, כתלות בגיל, אורח חיים שאינו בריא ובעיות רפואיות למיניהן, עלולות להתפתח מחלות באותם ורידים, מה שגורם לפגיעה קשה באיכות החיים (כאבים, מראה שאינו אסתטי) ועלול להוביל אף למצב מסכן חיים. באילו מחלות מדובר וכיצד ניתן לטפל בהן? מייד תבינו.

כיצד בנויה מערכת הורידים שלנו?

מערכת הוורידים בגוף האדם מחולקת לשני חלקים – המערכת הוורידית העמוקה וזו השטחית. בשתי מערכות אלו ניתן למצוא שני סוגים של מחלות ורידים:

 • מחלות חסימתיות – מחלות בהן הוורידים נחסמים באופן מלא או חלקי.
 • אי ספיקה ורידית – המערכת הוורידית שלנו מעבירה דם בכיוון אחד, מהאיברים אל הלב. חד כיווניות זו נשמרת הודות לשסתומים שממוקמים לאורך הוורידים. אי ספיקת ורידית היא מצב שבו פעולת השסתומים אינה עובדת כראוי.

מחלות של הוורידים העמוקים הינן קשות ומסוכנות יותר מאשר אלו השטחיים, שממוקמים קרוב יותר לעור ומשפיעים בדרך כלל רק באופן מקומי ולא מערכתי.

אילו מחלות ורידים עלולות להיגרם?

ישנן כמה מחלות וירידים שעלולות להיגרם, להלן הנפוצות שבהן:

 • תסמונת מיי טרנר (MTS) –

  מצב רפואי שכולל התפתחות של לחץ על ורידים גדולים ועמוקים על ידי עורקים שעוברים בסמוך אליהם, במיוחד בצד שמאל של האגן. התופעה נפוצה יותר אצל נשים צעירות והתסמינים העיקריים כוללים דליות ורידים, כאבים, אי נוחות ונפיחות.

 • תסמונת VCS –

  מחלת ורידים שגורמת לחסימה בוורידים העליונים, אלו שממוקמים בצידי הראש, לעיתים בעקבות גידולים שמתפתחים במקום, שפירים או ממאירים. חסימת ורידים אלו גורמת להתפתחות בצקות קשות באזור הצוואר, הפנים ואיברים כגון הלשון, מה שמפריע לבליעה ועשוי ליצור גם מצוקה נשימתית חמורה.

 • גודש ורידי האגן (PCS) –

  אי ספיקה של ורידים באזור האגן, מה שנפוץ ביותר אצל נשים. כשל ורידי זה נובע בעיקר מבעיית שסתומים, שגורמת לשהייה ממושכת של דם באזור הוורידים, במיוחד לאחר קיום יחסי מין, עמידה ממושכת וסביב המחזור החודשי. הסימפטומים כוללים נפיחויות וכאבים.

 • דליות ורידיות –

  מחלה של הוורידים השטחיים שקרובים יותר לפני העור, שבאה לידי ביטוי בוורידים נפוחים שאינם אסתטיים ושעשויים גם לגרום לאי נוחות והופעת כאבים.

פקקת ורידים עמוקה – מחלת הוורידים המסוכנת ביותר

מחלות של הוורידים העמוקים עשויות להשפיע על מערכות רבות בגוף, לגרום לנפיחות באיברים, כאבים ואי נוחות ואף למצב מסכן חיים בשם DVT (פקקת ורידים עמוקה). המחלה נגרמת עקב זרימת דם לקויה שמקדמת התפתחות תנאים דלקתיים וקרישיות יתר. קריש הדם בעייתי, שכן הוא מסוגל לחסום במידה קריטית את כלי הדם ולגרום לכיבים ונמקים, או לנוע בזרם הדם ולגרום בסופו של דבר לקריסת הריאות ומערכת הנשימה במצב מסכן חיים.

כיצד ניתן לאבחן ולטפל במחלות ורידים?

האבחון של מחלות ורידים נעשה על ידי רופא וזאת על ידי תשאול של האדם לגבי התסמינים מהם הוא סובל, ההיסטוריה הרפואית שלו ובירור של גורמי סיכון אפשריים. לאחר מכן מבוצעת בדיקה גופנית ובהתאם לצורך גם אולטרסאונד או שיקוף לשם אבחון קרישי דם וחסימות למיניהן. תהליך הטיפול כולל בדרך כלל שימוש בנוגדי קרישה (באמצעות זריקות או כדורים) ובאביזרי לחץ דוגמת גרביים מיוחדות, ובמצבים הקשים יותר, הוצאת קרישי דם באמצעות הליך טרומבקטומיה או התערבות כירורגית-פולשנית.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *