איך תדעו שאתם סובלים מטרומבוזה?

איך תדעו שאתם סובלים מטרומבוזה?

איך תדעו שאתם סובלים מטרומבוזה?

הגוף שלנו חכם. יש בו מערכות שונות שהתפקוד שלהן נועד להאריך את החיים שלנו, מערכות שונות שעשויות להציל את החיים שלנו במקרה של כשל כלשהוא. אחת מהן היא מערכת קרישת הדם שמחולקת לשניים. צד אחד שלה דואג להמסת קרישי דם וצד אחר שלה דואג להיווצרות קרישי דם כדי שדימומים ייעצרו.

אבל מה קורה כשהיא כושלת? מה קורה כשיש קרישי דם באחד או יותר מהורידים העמוקים בגפיים? זו בדיוק הטרומבוזה הידועה גם בשם "פקקת ורידים" או בשמה המקצועי – DVT.

מהי פקקת ורידים

לכולנו יש כלי דם ובהם הורידים שאמורים להחזיר את הדם מהגוף אל המשאבה שהיא הלב ואל הראות כדי שהדם יתחמצן. בגפיים, במידה ויש פקקת שטחית היא תיראה כנימים וכוורידים בולטים בגפיים אך כשיש כשל בניקוז הדם מהגפיים זו כבר פקקת ורידים עמוקה שזהו קריש בורידים העמוקים בגפיים.

בשביל שתהיה פקקת (טרומבוזה) צריך שיהיה גורם מחולל. זה יכול ירידה בזרימת הדם לגפה מה שאופייני לעידן בו אנו חיים, עידן עם מינימום של תזוזה וזה יכול להיות מליקוי של מערכת הקרישה וכמובן, גם מפגיעה בדופן הוריד כתוצאה ממכה חזקה.

הסיכון הינו תסחיף ריאתי שיכול להיגרם בשל נדידת הקריש\הקרישים אל הריאות. כשיש קריש דם בריאות הדם לא מתחמצן בצורה טובה והנשימה תהיה פחות יעילה. סיכון נוסף הינו נזק לגפה בגלל ניקוז לא טוב,

אבחון טרומבוזה

חשוב לדעת שחלק ניכר מהמקרים לא מתגלים כי רק בשלב מאוחר יש סימנים שונים שהם אודם ונפיחות. כדי לאשר שאכן מדובר ב-DVT הכירורג יבצע בדיקת דופלר שתאשש את החששות. עוד אמצעי לבדוק פקקת ורידים הוא באמצעות CT. זו בדיקה יעילה מאוד אך חשוב לזכור גם את החיסרון שלה שהיא מלווה בקרינה ובחומרי ניגוד שניתנים לוריד.

גורמי סיכון

כל אחד יכול להיות עם פקקת ורידים אך כמו בכל דבר, יש גורמי סיכון אשר מגבירים את הסיכויים ללקות בבעיה. גורמי הסיכון הללו יכולים להיות השמנת ייתר, יכולים להיות טראומה קשה אשר כוללת פציעה חמורה של הגפיים, יכולים להיות תורשתיות כמו בכל בעיה אחרת כמעט, יכולים להיות גידולים ממאירים (פקקת ורידים יכולה להיות סימן מקדים לגידול) וכמובן מי שהיתה לו כבר פקקת ורידים עמוקה נמצא בסיכון גבוה לחזרה שלה.

מה שרלוונטי יותר מהכול הוא גורם סיכון נוסף, רלוונטי בעיקר לעידן היושבני שבו אנו חיים. חוסר תנועה יכול לגרום לפקקת ורידים בעיקר אם זה למעלה מ-5 שעות. מומלץ לזוז אם טסים טיסה ארוכה או אם מגובסים בגפה (עד כמה שאפשר)

טיפולים

יש טיפולים שונים לפקקת ורידים עמוקה כמו נטילת גורמי קרישה או לבישת גרביים. יש אמצעים מכאניים ריסוק קרישים ואפשרויות אחרות תלוי במצב, בגיל ובגורמים נוספים.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *