דרכי האבחון של פקקת ורידים

טרומבוזה

דרכי האבחון של פקקת ורידים

פקקת ורידים עמוקה (DVT) המוכרת גם בשם טרומבוזה זהו מצב שבו נוצרים קרישי דם בוורידי הרגליים אשר מפריעים לזרימה תקינה של הדם, ובמקרה קיצוני אותם קרישים אף יכולים להתנתק, לחסום את כלי הדם, להגיע לריאות ולגרום לתסחיף ריאתי. לכן אין ספק שמדובר במצב רפואי שעלול לסכן חיים.

מהם גורמי הסיכון להיווצרות טרומבוזה?

ישנם כמה וכמה גורמים שעלולים לגרום לפקקת ורידים, בניהם:

  • עודף משקל
  • היריון
  • עישון
  • היעדר פעילות גופנית
  • מחלות רקע כמו סרטן
  • שימוש בתרופות ובעיקר – הורמונים וגלולות למניעת היריון
  • היעדר ניידות – כמו בעת ריתוק למיטה בשל מחלה או פציעה וטיסות או נסיעות ממושכות

מעבר לכך ל- 10%-20% מהאוכלוסייה ישנה נטייה מולדת להיווצרות קרישי דם, מה שמעלה את הסיכון ל- .DVTלכן אם יש היסטוריה משפחתית של פקקת ורידים, יתכן ששנו גם גורם גנטי שיגדיל את הסיכון.

נורות אדומות שיש לשים לב אליהן

בהרבה מקרים אין תסמינים מקדימים לפקקת ורידים, אך רוב האנשים שסובלים מבעיה זו יתקלו בסימני אזהרה כאלו ואחרים כמו למשל כאבים ונפיחות ברגל. יש כאלו אשר יתלוננו גם על נוקשות של העור ועל שינוי צבע לגוון סגלגל כחול, בנוסף יהיו אנשים שיפתחו התכווצויות ברגליים.

הופעתם של סימני אזהרה אלו בנוסף לגורמי הסיכון הקיימים, צריכה להדליק אצלכם נורה אדומה ולשלוח אתכם ישירות לרופא כדי שיאבחן באם ישנה בעיה.

כיצד מאבחנים?

האבחון הראשוני נעשה אצל הרופא אשר בודק את ההיסטוריה הרפואית שלכם, כמו גם את ההיסטוריה המשפחתית ומאתר את קיומם של גורמי סיכון כאלו ואחרים. בהתאם לממצאים הוא יחלט אילו בדיקות יהיה עליכם לבצע.

הדרך היעילה ביותר לאבחן פקקת ורידים היא על ידי בדיקת דם שבמהלכה יבדקו אם קיים בגופכם חלבון שמקורו בקרישי דם. בדיקה זו נקראת D-DIMER. בנוסף תבוצע גם בדיקת אולטרסאונד של אותם וורידים נגועים ברגליים. לעיתים הרופא יחליט גם על בדיקות דם נוספות בעת הצורך.

בדיקה נוספת שיהיה עליכם לבצע היא CT של כלי הדם הריאתיים (CT אנגיו) או מיפוי ריאות לצורך העניין כדי לבדוק שאינכם סובלים מתסחיף ריאתי.

איך מטפלים?

לאחר האבחון ובמידה והתגלה כי אתם סובלים מטרומבוזה, יהיה עליכם קודם כל לטפל בגורמי הסיכון. כך למשל אם אתם יושבים לפרק זמן ממושך כמו שקורה בנסיעות ארוכות, בטיסות ממושכות או ביום עבודה שגרתי מול המחשב, יהיה עליכם לקום, להזיז את הרגלים ולהסתובב מעט. אם יש היסטוריה משפחתית של DVT, לפני נטילת גלולות, טיפול הורמונלי או כניסה להיריון מומלץ להתייעץ עם רופא.

במידה ואתם נמצאים בסיכון יהיה עליכם ליטול תרופות למניעת קרישת דם, על שיחלוף הסיכון. מעבר לטיפול בסיכון, הטיפול בפקקת עצמה דורש נטילת תרופות נוגדות קרישה אשר מנטרלות את קרישי דם קיימים ואף מונעות את היווצרותם.

בכל מקרה מומלץ לפנות לגורם רפואי מוסמך אם קיים חשד, כדי לקבל את הטיפול המתאים בהקדם האפשרי.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *