יושבים שעות מול המחשב? אתם עלולים להיות בסכנה

פקקת
פקקת

יושבים שעות מול המחשב? אתם עלולים להיות בסכנה

כאשר אנחנו עוברים מקיצוניות של חיים שבהם מפעילים את הגוף גם למטלות הכי פשוטות לחיים שבהם לא עושים כמעט שום דבר ועוד יושבים מול מסכים כל היום והערב, זה בוודאי לא מועיל לבריאות. כך שחשוב לדעת שחיים כאלה אינם בריאים ללא נקיטת פעולות מונעות ובדיקות חשובות. למעשה, זה טומן בחובו סכנות לבריאות ולחיים. להלן כמה בעיות בריאות שישיבה ממושכת מול מחשב יכולה לגרום לכם עד כדי סכנת חיים.

האם כל אחד מועד לפורענות כזאת בגלל ישיבה ממושכת?

רוב האנשים חושבים שהם בריאים לחלוטין ומצבם יישאר ללא שינוי אם לא אובחנו אצלם מחלות מסוימות, או בעיות שדורשות התייחסות של רופא מומחה. בין היתר, הם נוטים לזלזל בבדיקות מסוימות משום שהמחשבה שזה עלול לקרות להם בעקבות תזונה לקויה, למשל, או עישון או צריכת אלכוהול מוגברת לא תפגע בהם ולכן הם גם לא נוטים לעבור בדיקות שגרתיות כדי לעקוב אחר מצבם. אורח חיים יושבני ופסיבי מדי הוא מצב שלא כולם נוטים לחשוב עליו כמועד לפורענות, מלבד אנשים שיגידו שהוא גורם להם לאבד את הכושר הגופני והם משמינים כתוצאה מחוסר פעילות. נהוג גם לחשוב שאורח חיים פסיבי כזה מסוכן באמת רק למי שיש לו מחלות רקע, אולם חשוב לדעת שחלק מהבעיות מתפתחות תוך כדי החיים ודווקא אצל אנשים שהיו בריאים תמיד. אם יש גם נטייה גנטית ואם יש סיוע נוסף בגלל תזונה לא מאוזנת והרגלי חיים אחרים, בוודאי שזה כבר אינו המצב האידיאלי.

בעיות שלד ומפרקים

הישיבה הממושכת מול מסכי מחשב גורמת בראש ובראשונה לבעיית הבריאות הבסיסית ביותר – נוקשות של השלד שאינו נע מספיק, פגיעה במפרקים ובעמוד השדרה בגלל ישיבה לא נכונה שמפעילה עליהם לחץ רב וממושך עד כדי שחיקת סחוסים במפרקים ובין החוליות וגם השפעה מזיקה על הרקמות הרכות כמו גידים ושרירים. כאשר לא מפעילים את הגוף והשרירים אינם מתחזקים ואף מתנוונים עם הזמן, הם לא תומכים יותר בשלד וכך גם נוצרות בעיות יציבה והליכה בגלל שרירי ליבה שאינם עושים את עבודתם גם בתמיכה באיברים הפנימיים.

בעיות צוואר

בעיית הצוואר היא הבעיה התובענית ביותר בעיוות מוחלט של כל עמוד השדרה בישיבה ממושכת, גם אם נראה לכם שהצלחתם למצוא את הכיסא הארגונומי האידיאלי. עדיין, ישיבה ממושכת לא מועילה לתנוחה שבה נמצא הצוואר כל הזמן ומתקבע בצורה מעוותת כך שכל ניסיון להניע אותו אחרת מסתיים בשרירים תפוסים ובלחץ על החוליות. הכאבים הקשים יעידו על כך.

בעיות עיניים

מיקוד ממושך במסך גורם לתסמונת ראיית מחשב בגלל מאמץ מוגבר במרחק קבוע מסוים שגורם לתסמינים הבאים: היחלשות הראייה, יובש בעיניים, טשטוש ראייה, ראייה כפולה, קושי במיקוד למרחק, ורטיגו, ורגישות לאור ולצפייה במסכים לאחר תקופה.

פקקת ורידים

מחלות ורידים הן אחת הבעיות הקשות ביותר שעלולה לתקוף גם אנשים שאין להם היסטוריה משפחתית או בעיות רקע אחרות, ולכן מאוד חשוב לשים לכך לב. הישיבה הממושכת מול מסכים כאשר לא קמים מדי פעם ומניעים את הגוף, או כאשר מוותרים על פעילות גופנית קבועה גם כדי להגביר את זרימת הדם ולשפר אותה גורמת למחלה קשה שנקראת פקקת ורידים. מקרים כאלה מוכרים גם אצל אנשים צעירים בין הגילים 40-20, וככל שהגיל עולה הסכנה מתגברת בגלל מספר השנים שבהן מרגילים את הוורידים לחסימות בגלל ישיבה ברגליים מקופלות שלא נעות. רבים מהם יסבלו גם מכאבים ומפגיעה משמעותית באיכות חייהם, שלא לדבר על קרישי הדם שעלולים לחסום בצורה קטלנית כסיבוך נפוץ שגורם למוות. חובה להיבדק אם הרגשתם בתסמינים כמו כאבים חדים ברגליים, נפיחות ורגישות כדי למנוע מקרישי דם שנוצרו להגיע לריאות וליצור תסחיף קטלני.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *