השמנת יתר אצל ילדים- הבעיה והפתרונות

השמנת יתר אצל ילדים- הבעיה והפתרונות

אם בעבר עודף משקל והשמנת יתר נראו בעיקר בקרב אנשים מבוגרים, היום התופעה קיימת לא מעט גם בקרב ילדים ונוער. נמצא שבישראל השכיחות של עודף משקל בקרב ילדים ובני נוער היא מהגבוהות בעולם המערבי. מהן הסיבות לעליה הניכרת בהשמנה אצל ילדים ונוער? מהן הסכנות שישנן וכיצד ניתן למנוע ולטפל?

הסיבות להשמנה בקרב ילדים ונוער

הגורמים לעלייה בשכיחות עודף משקל בקרב ילדים ונוער דומה לגורמים לעליה בשכיחות התופעה בקרב כלל האוכלוסייה. גורם משמעותי הוא אורח החיים המערבי המודרני שאחד המאפיינים שלו הוא ירידה משמעותית בתנועה. הירידה בפעילות הגופנית והתנועתיות אצל ילדים ניכרת במיוחד בשנים האחרונות לכן אצלם התופעה בולטת במיוחד היום. ההיצמדות למסכים והעברת שעות בישיבה עם הסמארטפון מוכרת לכולנו. גם תזונה לקויה מלאה בשומן רווי, סוכר ומלח ומזונות מעובדים היא גורם משמעותי להשמנה. לשני גורמים מרכזיים אלה נלוות סיבות נוספות כמו נטייה גנטית או מחלות.

מהם הסיכונים בהשמנה אצל ילדים ונוער?

אמנם גופם של הילדים עוד צעיר ומצליח להתגבר על אתגרים שבגיל מבוגר קשה לו להתמודד אך גם בקרב ילדים, העמסה בצורת משקל יתר, במיוחד משקל יתר משמעותי עלולה לגרום למגוון תופעות כמו כולסטרול גבוה, סוכרת, טרומבוזה שהיא קרישיות יתר. אמנם מנגנון הקרישה הוא חשוב למניעת איבוד דם כתוצאה מפציעה או חבלה, אך בקרישיות יתר נוצרים קרישי דם (טרומבוזות) שעלולים להוות סכנה אם יגיעו לריאות או למוח. השמנת יתר יכולה אפילו לגרום להיווצרות גידולים סרטניים. מעבר לסיכונים הפיזיולוגיים, להשמנת יתר בהחלט יכולה להיות השפעה רגשית וחברתית, במיוחד בקרב ילדים.

טרומבוזה

מתי עודף משקל מהווה סיכון בריאותי?

ראשית, יש לציין (במיוחד בדור האינסטגרם והטיקטוק) שלא כל ילד או נער עם כמה ק"ג עודפים נמצא בסיכון בריאותי. ישנם מבני גוף שונים וכמות שונה של שומן כך שמראה כללי אינו מדד. הקביעה האם ישנו משקל יתר מבחינה בריאותית נעשה באמצעות מדד BMI (מדד מסת גוף) בהשוואה לבני אותו גיל ומגדר. כאשר ילד נמצא באחוזון ה 85-95, כלומר 85-95% מבני גילו ומינו הם עם BMI נמוך משלו הדבר יחשב לעודף משקל מבחינה רפואית. אחוזון 95-99% מוגדר השמנת יתר ו 99% ומעלה יוגדרו השמנת יתר חמורה.

איך מטפלים בהשמנת יתר?

הטיפול בהשמנת יתר יעשה בהתאם למידת ההשמנה ובהתאם למצב הבריאותי הכולל- האם ישנן בעיות בריאותיות נוספות הדורשות טיפול. הטיפול יכלול שינוי תזונתי ופעילות גופנית רבה יותר. חשוב שהשינוי התזונתי יעשה בליווי מקצועי כדי שצמיחתו, גדילתו והתפתחותו של הילד לא יפגעו. כדי שהילד יוכל לשנות את אורח חייו ולהקפיד על תזונה בריאה ונכונה, על ההורים והמשפחה בכלל להתגייס לטובת העניין ולהחיל את השינוי על הבית כולו. הדבר יקל משמעותית על הילד. כאשר מדובר על השמנת יתר חמורה ניתנות לעיתים גם תרופות הרזיה, אך הן חייבות להינתן על ידי רופא. חשוב שהתהליך יהיה מסודר ומפוקח ושניסיונות ההרזיה לא יכללו "שיקויי פלא" למיניהם. כמו אצל מבוגרים, גם כאן זהו תהליך הדורש משמעת והתגייסות לטובת המטרה.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *