סימנים מקדימים לפקקת ורידים

פקקת ורידים

סימנים מקדימים לפקקת ורידים

מערכת קרישת הדם היא מנגנון שנועד למנוע איבוד רב מדי של דם במקרה של פציעה. כאשר קריש דם נוצר שלא למטרתו המקורית הוא עלול להוות סכנה, במיוחד אם מגיע לריאות כתסחיף ריאתי או למוח. מקום בו עלולים להיווצר קרישי דם הוא ורידי הגפיים, במיוחד הרגליים ולתופעה קוראים פקקת ורידים. כמו במחלות ותופעות אחרות הדורשות טיפול, אבחון מוקדם של המצב ימנע הידרדרות שלו.

איך נוצרת פקקת ורידים?

הורידים מזרימים את הדם מתאי הגוף חזרה אל הלב. בניגוד לדם הזורם בעורקים ומקבל דחיפה בפעימת הלב וגם זורם לכיוון מטה, הדם בוורידים זורם לכיוון מעלה ללא אותה דחיפה. כך, יכולת פחותה של הורידים להזרים את הדם חזרה יכולה לגרום להצטברות דם באזור מסוים והדבר קורה במיוחד ברגליים. קריש הדם שנוצר מתחיל לגדול ולהתפשט עד שנוצרת פקקת. הדבר עלול לקרות כתוצאה מחוסר תנועה בגפה (למשל בעקבות גיבוס ממושך ואפילו בטיסה ארוכה), בשל חבלה לדופן הוריד בעקבות מכה וגם כשישנה נטייה לקרישיות יתר.

 

פקקת ורידים

 

סימנים מקדימים לפקקת ורידים

פקקת ורידים נוצרת בעיקר בוורידים העמוקים שבשרירים ופחות בוורידים הקרובים לעור אותם רואים כאותם צינורות כחולים. לכן, פעמים רבות התסמינים מתגלים מאוחר. עם זאת, ניתן עם תשומת לב מיוחדת לשים לב לכך שיתכן שישנה בעיה ולפנות לרופא. אבחון חד משמעי מתבצע באמצעות מכשור רפואי כמו אולטרה סאונד או בדיקת CT. סימנים שכדאי לפנות בעקבותיהם לרופא:

  • כאב ורגישות ברגל: תחושת כאב חד ומהיר או התכווצות שרירים באזור השוק במיוחד שמתרחשים לעיתים קרובות ללא סיבה נראית לעין יכולים להיות סימן לכך שישנה פקקת ורידים.
  • שינויים בצבע העור: כאשר אזור מסוים ברגל , במיוחד אזור הקרסול וכף הרגל נראה אדום מסביבתו מומלץ לבדוק את העניין. קריש דם משבש את זרימת הדם באזור בו הוא נמצא, כמו סלע החוסם זרימת מים בנחל. הדבר יגרום להצטברות דם באותו אזור ולשינוי צבע.
  • שינוי טמפרטורה באזור הקריש: שיבוש בזרימת הדם יביא גם לשינוי בטמפרטורה. אותו אזור יכול להיות חם מסביבתו. לרוב שינוי הצבע יגיע יחד עם שינוי טמפרטורה ותחושת גירוי: עקצוצים או גירודים באותו אזור.
  • נפיחות: שיבושים בזרימת הדם באזור הרגליים במיוחד יכולים להביא לנפיחות ובצקתיות בעקבות הצטברות נוזלים.
  • קוצר נשימה: אם קריש הדם נמצא באזור הריאות והלב הדבר יכול להתבטא בקוצר נשימה וגם בתחושת פעימות לא סדירות. חשוב לפנות לרופא אם ישנו קושי לעיתים בנשימה, נשימה לא סדירה או האצת דפיקות הלב.

טיפול בפקקת ורידים

טיפול בפקקת ורידים נעשה באמצעות מתן נוגדי קרישה בזריקה והמשך טיפול תרופתי למספר חודשים, תלוי במידת קרישיות הדם. טיפול בפקקת שנוצרת בוורידים מרכזיים כמו ורידי האגן או הירך הוא המסת הקריש באמצעות הכנסת צנתר אל תוך הוריד. אם מסיבה כלשהי לא ניתן לבצע טיפול זה ניתן להמיס את הקריש גם באמצעות ניתוח.

 

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *