ורידים ודליות בהיריון

ורידים ודליות בהיריון

ורידים ודליות ברגליים הם תופעה המיוחסת בעיקר לגילאי ארבעים ומעלה. הדברים אינם בדיוק כך. ורידים ודליות יכולים להופיע גם קודם לכן, במיוחד בזמן ההיריון. עם זאת, כמו תופעות שונות המופיעות בהיריון וחולפות מעצמן, גם זו תופעה שלרוב תחלוף כך שאין צורך להילחץ מהדבר.

מה זה בדיוק דליות?

דליות הן התרחבות של הוורידים השטחיים, הוורידים הקרובים לפני העור. התופעה לא נעימה קודם כל מבחינה אסתטית ויכולה לגרום גם לבצקות, במיוחד בכפות הרגליים, וגם לגירוד וחוסר נוחות. בזמן ההיריון יכולות להופיע דליות חדשות ואם כבר קיימות כאלה, הן יכולות להיות בולטות עוד יותר בתקופת ההיריון. דליות מופיעות לרוב באזור הרגליים התחתונות שזהו כאמור אזור הסוחב את כל משקל הגוף, אך בהיריון הן יכולות להופיע גם באזור האגן, במיוחד סביב הנרתיק בגלל הלחץ מאזור הרחם.

מה הסיבות להופעת דליות בזמן ההיריון?

בזמן ההיריון נוצרים שינויים רבים בגוף. שינויים הורמונליים יכולים לגרום להרחבת הוורידים והנימים בשל היחלשות הדופן שלהם. גורם שני הוא כאמור הלחץ הרב יותר שמפעיל אזור הרחם על הוורידים באזור הרגליים והאגן במיוחד בשליש האחרון להיריון. ככל שהבטן גדלה ומשקל העובר עולה כך צריכים הוורידים לעמוד בעומסים גדולים יותר ובלחץ גבוה יותר.

האם ורידים ודליות בהיריון זו תופעה מסוכנת?

הוורידים והדליות עצמם אינם מסוכנים וכאמור זו גם תופעה זמנית אם הופיעה בעקבות ההיריון. עדיין צריך להיות ערניים ולשים לב שהמצב אינו מקצין. אם למשל נוצרים אודם, נפיחות, כאבים שמפריעים לשגרת החיים וכמובן אם נוצר פצע מכך, יש לגשת לרופא לבדיקה וטיפול. יש גם לשים לב שעם הדליות והוורידים לא מגיעה גם פקקת וורידים עמוקים וקרישיות יתר. אם ישנה נטיה גנטית לקרישיות יתר יש להיות ערניים עוד יותר. פקקת של הוורידים העמוקים וקרישיות יתר יכולות לגרום לנדידת קריש ולהגעתו לריאות או למוח ואז מדובר בסכנת חיים, אבל אם נחזור לרגע לדבר ממנו התחלנו: דליות שהן בוורידים השטחיים ולא העמוקים, הדבר כשלעצמו אינו מסוכן.

איך להקל או להתמודד עם התופעה?

כל עוד מדובר על ורידים ודליות רגילים ולא במצב רפואי המצריך טיפול אפשר להקל על העניין בכמה דרכים:

  • מקלחת קרה: חום מרחיב את הוורידים ולכן יחמיר את התופעה, לכן צינון, לפחות של אזור הרגליים יכול להקל. כמה מקלחות קרות ביום לאזור הרגליים אם לא מתאימה לכן מקלחת קרה לכל הגוף (כדאי לנסות ולהתגבר, יש לזה הרבה יתרונות), יקלו על העניין. אפשר פשוט לטבול אותן בגיגית עם מים קרים.
  • להשתדל להמעיט בחשיפה לשמש: חשיפה לשמש מחממת את האזור ויכולה להחמיר את המצב.
  • גרביים אלסטיים: במיוחד אם ישנה בצקת הגורמת לנפיחות וחוסר נוחות כדאי לגרוב גרביים אלסטיים. גרביים אלסטיים מיוחדים שומרים על הורידים מפני התרחבות. חשוב שלא יהיו לוחצים מדי. אפשר גם לגרוב גרביים מיוחדים להיריון, כאלה המגיעים עד לבטן.
  • פעילות גופנית: פעילות גופנית ממריצה את הזרמת הדם בוורידים ללב, במיוחד פעילות אירובית. הפעילות לא חייבת להיות נמרצת מדי, גם הליכה תעשה את העבודה.
  • להימנע מעמידה סטטית: עמידה על הרגליים ללא תנועה רק מפעילה לחץ על הרגליים. אם לא חייבים להיות בעמידה, עדיף להיות במצב ישיבה נוח עם הרגליים למעלה להזרמת הדם לכיוון הלב בקלות רבה יותר.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *