לחץ דם נמוך- למה חייבים לשים לב

לחץ דם נמוך- למה חייבים לשים לב

לרוב, כשאומרים שיש לאדם בעיה של לחץ דם הכוונה היא ללחץ דם גבוה ולא נמוך. לחץ דם נמוך, כל עוד אינו קיצוני, אינו מעיד בהכרח על בעיה והסימפטומים בעקבותיו, אם בכלל יורגשו, יהיו קלים לטיפול וניתן להעביר אותם בקלות יחסית. עדיין, עם לחץ דם נמוך במיוחד יש לבדוק את מקור הבעיה ולטפל.

מהו בכלל לחץ דם?

הדם הזורם בכלי הדם השונים מוביל את כל חומרי ההזנה לתאים. התכווצות הלב (מה שנקרא פעימה) דוחפת את הדם חזק מספיק לתוך העורקים כך שיגיע לכל תאי הגוף. כאשר הלב מתכווץ הלחץ גבוה יותר וכשהוא מתרפה הלחץ נמוך יותר. עדיין, גם כשהלב רפוי ישנו לחץ דם. את לחץ הדם מודדים ביחידות נקראות מילימטר כספית (ממ"כ). לחץ דם תקין הוא 120/80. כשר לחץ הדם הוא 90/60 או נמוך מזה, זהו כבר לחץ דם נמוך.

מה גורם ללחץ דם נמוך?

לחץ דם נמוך יכול לנבוע מגורמים שונים:

  • ירידה בנפח הדם: ירידה בנפח הדם והנוזלים שבכלי הדם מתרחשת לרוב מסיבה אקוטית למשל כתוצאה מפציעה בה יש איבוד של דם בכמות משמעותית, כתוצאה מאיבוד נוזלים, בין אם בגלל התייבשות או בגלל שלשולים.
  • ירידה בפעילות הלב: ככל שהתכווצות הלב תהיה חזקה יותר דם רב יותר יוזרם לעורקים וכתוצאה מכך לחץ הדם יהיה גבוה יותר. תפוקת הלב יכולה לרדת מסיבות כמו אוטם שריר הלב, בעיה במסתמי הלב כך שחזרת הדם אל הלב דרך הוורידים היא איטית יותר או הפרעות בקצב הלב.
  • הרחבת כלי הדם באופן לא תקין: אם כמות הדם הזורמת בכלי הדם היא תקינה אך הוא מורחב באופן חריג הזרימה תהיה חלשה יותר. הרחבה חריגה של כלי הדם יכולה לקרות בעקבות זיהום או אלרגיה קשה.
  • מחלות הפוגעות במערכת העצבים האוטואימונית כמו סוכרת או פרקינסון. מדובר במיוחד על נפילת לחץ הדם במעבר משכיבה לעמידה.
  • בעיות במערכת ההורמונלית: תת פעילות של בלוטת התריס או בלוטת יותרת הכליה יכולות לגרום ללחץ דם נמוך בגלל הפרשה לא תקינה של הורמונים המשפיעים על זרימת הדם.
  • תרופות: ישנן תרופות שיכולות להוריד את לחץ הדם באופן מוגזם כמו תרופות לטיפול בקושי בנתינת שתן או מינון מוגזם של תרופות להורדת לחץ הדם.

מהם התסמינים ללחץ דם נמוך?

בניגוד ללחץ דם גבוה שנקרא גם הרוצח השקט כי הוא לא מורגש עד שגורם לנזקים משמעותיים, לחץ דם נמוך מורגש בקלות רבה יותר. התופעות שנובעות ממנו יכולות להיות חולשה כללית, עייפות, סחרחורות, דופק מהיר או כאבי ראש. עם זאת, לחץ דם נמוך שאינו קיצוני יכול כמעט שלא להפריע ויהיה מורגש פחות. בהיריון לחץ הדם יכול להיות נמוך יותר והדבר נחשב תקין.

סוגיות הקשורות ללחץ דם עשויות לנבוע גם מהימצאות קריש דם כתוצאה מפקקת ורידים.

איך לטפל בלחץ דם נמוך?

כדי לאתר ממה נובע לחץ הדם הנמוך ולטפל במקור הבעיה יש לגשת לרופא שיבצע בדיקות ובירור. אם זוהתה בעיה הרופא ייתן את הטיפול המתאים. אם לא זוהתה בעיה מסוימת, כדי לשמור על לחץ דם תקין ככל האפשר חשוב לשתות הרבה, לא להימנע ממלח באופן מובהק אלא לשלב אותו באוכל (רבים נמנעים ממלח מחשש ללחץ דם גבוה). שכיבה והרמת הרגליים למעלה תסייע בהזרמת הדם בוורידים לכיוון הלב והדבר יגביר את הזרימה. אם הבעיה היא  במעבר משכיבה לעמידה, חבישת הרגליים בתחבושת מיוחדת יכולה לעזור.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *