מה הקשר בין קרישיות לסרטן

מה הקשר בין קרישיות לסרטן

בגוף שלנו ישנו מנגנון חכם שלו 2 תפקידים עיקריים: התפקיד האחד הוא לדאוג לחומר קרישה במינון מדויק כדי למנוע שטפי דם וזרימת דם בלתי מבוקרת. כשאנו נפצעים, פציעה טראומטית או אפילו שריטה קטנטנה- חומרי קרישה שיש לנו בגוף עוצרים את הדם והוא אינו ממשיך לזלוג ללא הפסקה כדי שלא נגיע חלילה למצב של סכנת חיים ואיבוד דם רב. חומרי הקרישה עוזרים לדם להיקרש במקום הפצוע.

התפקיד השני הוא לשמור על דם דליל ללא קרישי דם, ולהמיס את קרשי הדם הנוצרים מסיבות שונות ועלולות להפריע לזרימת דם תקינה בתוך הוורידים. כאשר ישנה הפרעה במנגנון זה עלול להיווצר מצב של חוסר איזון וקרשיות יתר: קרישיות זה מצב בו מנגנון קרישת הדם בגוף- לקוי, והדם נקרש בקלות, קצת יותר מידי, מצב זה מסכן חיים ויכול לגרום לטרומבוזה- פקקת ורידים שהיא בעצם קריש דם גדול החוסם עורק כלשהו בגוף,החסימה הולכת וגדלה ומטפסת לאורך הוריד. מקרה כזה יכול לגרום חלילה לחתיכה מהקריש להתנתק, לטייל בעורקים ולהביא לתסחיף ריאתי חמור.

 

מהן הסיבות להופעת פקקת ורידים אצל חולי סרטן?

 

פקקת יכולה להיגרם מסיבות רבות ומגוונות, ביניהם: אנשים הסובלים מעודף משקל, אנשים מעשנים, אנשים עם תורשה והיסטוריה משפחתית של פקקת וקרישיות יתר, נשים שעברו הפלות מרובות או נוטלות גלולות למניעת הריון, חוסר תנועה כמו למשל בטיסות ועוד..

אך חולי סרטן הם בסיכון גבוה לסבול מקרישיות יתר. אצל חולי סרטן פקקת יכולה להיווצר במקומות שונים שאינם שכיחים בד"כ כמו כלי דם הקרובים לשטח פני הגוף או כלי דם בבטן. הרבה פעמים הופעת פקקת ורידים היא סימן מקדים להתפתחות מחלת הסרטן, ומחקרים מראים שיש ירידה משמעותית בסיכויי החלמה לחולי סרטן עם פקקת  בעיקר בגלל אתגרים ייחודיים שאיתם הם מתמודדים.

 

למה חולי סרטן עלולים לסבול מקרשיות יתר ופקקת ורידים יותר משאר האוכלוסייה? הנה הסיבות העיקריות:

 

  • גידולים שיוצרים לחץ על האיברים וחוסמים את זרימת הדם באופן תקין
  • צנתרים מרכזיים המוחדרים לגוף במהלך הטיפול בסרטן מהווים אופציה להתפתחות פקקת
  • ישנם גידולים מסוגים מסוימים המעלים את כמות החומרים בדם ומפרישים חומרים מעודדי קרישה
  • לפעמים גידול אלים ובעל גרורות מעלה את הסיכון להיווצרות פקקת
  • טיפולים נגד סרטן כמו קרינה, הורמונים וכו' מעודדים יצירת קרישי דם ומעלים את הסיכון לפקקת. במיוחד ניתוחים וכן כימותרפיה בגיל מבוגר.

 

מה מומלץ לחולי סרטן לעשות?

 

חולי סרטן ללא פקקת ורידים- שיעור ההישרדות הממוצע הוא 36% לשנה, לעומת זאת חולי סרטן אשר פתחו פקקת אחוזי ההישרדות וההחלמה שלהם הוא רק 12% !!

לכן חשוב מאוד לחולי סרטן לנסות למנוע מראש התפתחות פקקת:

 

א. חולי סרטן הנמצאים בקבוצת סיכון, מקבלים טיפול מונע של מדללי דם. בקבוצת סיכון נכללים או בגלל המחלה עצמה- שלב המחלה, אופי התפתחותה ,גרורות וכו' או בגלל תנאים חיצוניים כמו משקל, עישון, או היסטוריה של פקקת בעבר וכו'

 

ב. חולי סרטן אשר סובלים כבר מפקקת ורידים מקבלים טיפול בזריקות של נוגדי קרישה כמו קלקסן- זוהי זריקה תת עורית,  או בכדורים לדילול דם. הטיפול מותאם באופן אישי לחולה לפי שקלול כל הנתונים.

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *