עצות לטיפול בפקקת ורידים עמוקים

פקקת ורידים עמוקים

עצות לטיפול בפקקת ורידים עמוקים

פקקת ורידים עמוקים הינה מצב בריאותי שעלול להתפתח למצב מסכן חיים. מדובר בהיווצרותו של קריש דם בחלל הוריד העמוק. התפתחויות שונות למצב התחלתי זה יכולות להסתיים במצבים שונים הנעים בין טיפול בצד האחד לבין מוות בצד השני. את כל המידע הדרוש לכם בכדי לבין קצת יותר על פקקת ורידים עמוקים ריכזנו לכם בטקסט הזה שכדאי לכם לקרוא, בעיקר כי יש בו מידע מציל חיים.

 

למה זה כל-כך מסוכן?

כפי שציינו, פקקת ורידים יכולה להתדרדר למצב של תסחיף ריאתי ואף לגרום למוות. הנתונים העדכניים כיום, מצביעים על כך כי כ 3.5% מתוך כ- 43,000 המקרים של פקקת ורידים בארץ, מסתיימים במוות. מדובר בכ – 1,500 בני אדם מדי שנה. אין ספק שטיפול מניעתי או מעקב מבוקר יכול בהחלט למנוע את מקרי המוות האלו. אם היינו צריכים לתת לכם עצת זהב אחת, היא: פנו לרופא שלכם, אם אתם לא חשים בטוב בכל הקשור לגפיים התחתונות שלכם!

 

השלבים השונים של פקקת ורידים עמוקים

יתכן והפקקת לא תבוא לידי ביטוי בסימפטומים ברורים ולכן יש לשים לב לגורמי וקבוצות סיכון, אותם נפרט בהמשך. יחד עם זאת יתכנו כמה סימפטומים כגון:

  • אזור הקריש אדמומי וחם למגע
  • תחושות כובד וכאב
  • נפיחויות

במידה ופקקת הורידים לא מטופלת כראוי, קריש הדם יכול להיסחף אל הריאה ולגרום לסימפטומים כמו:

  • כאב חד בחזה
  • קוצר בנשימה
  • התמוטטות

הופעת הסימפטומים שתוארו מעלה מחייבת בדיקה מידית אצל הרופא המטפל בכדי לאפשר אבחנה מעבדתית מלאה של פקקת ורידים עמוקים.

 

כיצד נוצרת פקקת ורידים עמוקים?

לרוב, בדומה לפקקת ורידים רגילה, ישנם שלושה מצבים המהווים את הגורם למצב הפקקת:

  • פגיעה או פציעה בכלי הדם
  • עימדון דם
  • קרישיות יתר

ישנם כמה גורמי סיכון העלולים להוביל למצב זה.

 

גורמי הסיכון לפקקת ורידים עמוקים

גורם הסיכון מדוע מהווה גורם סיכון?
מיעוט תנועה ריבוי תנועה מאפשרת זרימת דם תקינה, אך מצבים בהם ישנו מיעוט של תנועה, כמו למשל במצבים של ריתוק למיטה, מהווים גורם סיכון.
חבלות במקרים של פגיעה בשרירים, או שברים עלולים לגרום לחסימה של הורידים, מצב המעלה את הסיכון לקרישה מהירה יותר ולהיווצרות קריש דם.
עישון בעישון משמעותי של כחפיסה ליממה, ויותר, נראה כי יש קשר בין אחוז המעשנים ואחוז הלוקים בפקקת ורידים עמוקים, אם כי הנושא עדין נמצא בשלבים של השגת מחקרים נוספים הדרושים לו.
BMI גבוה אנשים בעלי BMI גבוה באופן משמעותי, יטו ללקות בפקקת ורידים עמוקה יותר מאלו שאינם בעלי BMI גבוה. מדובר בגורם סיכון לא רב במיוחד, אך כארש ישנו גורם סיכוןנוסף, הוא בעל משמעות כסיכון.
קרישיות יתר מאחר ומדובר באחד הפרמטרים של פקקת ורידים עמוקה, במידה ואדם סובל מבעיה של קרישיות יתר, יתכן ויהיה בקבוצת סיכון ללקות בה.

 

חשוב לזכור שישנם כמובן גורמי סיכון נוספים אותם יש לקחת בחשבון. בכל מקרה של תחושת אי נוחות משמעותית וייחודית בגפיים, או במידה ואתם חשים בתסמינים שציינו מעלה, כדאי שתפנו לרופא המטפל לקבל אבחנה מדויקת. הרופא המטפל שלכם הוא בעל התמונה המלאה לספק לכם לא רק את האבחנה הדרושה, אלא גם את כל ה

Share this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *