פקקת – מחלות ורידים נפוצות

כל מה שצריך לדעת על פקקת – מחלות ורידים נפוצות

מחלות וורידים נפוצות

מחלות וורידים נפוצות

תרומבוזיס (טרומבוזה. Thrombosis) או בעברית פקקת, היא מצב של סתימת אחד מכלי הדם בגוף עקב קריש דם.
עם החמרת הפקקת, היא עלולה לפגוע במגוון איברים, עם תוצאות שנובעות מחשיבות אותו איבר לתפקוד הגוף. ככלל, הנזקים הגדולים יותר, נראים במקרים של סתימת כלי הדם הגדולים יותר. במקרים הכי חמורים, נפגעות עקב הפקקת מערכות קריטיות כמו המוח, הלב והריאות. מאחר שמדובר באחת מהמחלות הבולטות, חשוב להכיר מושגים כמו קריש דם, פקקת ורידים וכן מה זה DVT.

עוד על קריש דם
מדוע בכלל נוצרת טרומבוזה? כיצד פעילות מערכת חיונית כמו מערכת הדם, משתבשת בצורה חמורה שכזו? נקודת המוצא לכך, הוא דווקא מנגנון חיוני אחר – מנגנון קרישת הדם, שנותן מענה מהיר ואוטומטי במקרי דימום. מנגנון זה לעתים פגום. תרומבופיליה ("קרישיות יתר של הדם") למשל, היא פגם במנגנון קרישת הדם, בו ישנה נטייה ליצור יותר מדי קרישים או ליצור קרישים גדולים מדי. קרישיות יתר משפיעה בין השאר על הנטייה ליצירת קרישי דם ורידיים ועורקיים.

 

גורמי סיכון נוספים
ישנם גורמי סיכון רבים נוספים, אשר משפיעים על הנטייה לפקקת. עישון הוא אחד מהם. גם תרופות מסוגים שונים, עלולות להשפיע על תקינות מנגנוני קרישת הדם בגוף. דוגמא ידועה הן גלולות למניעת הריון מבוססות אסטרוגן. הפרעת קצב לב מסוג "פרפור פרוזדורים" היא גורם סיכון בולט נוסף וכך גם אוטם שריר הלב. מצב נוסף שעלול לעודד הופעת פקקת, הוא מצב של פגיעה בכלי הדם, עקב תאונה, ניתוח או החלפת מסתם לב. מהבחינה התורשתית, ההערכה היא שאצל 35% מהחולים ב-DVT עוברת בתורשה הפרעה כלשהיא בקרישה, אחת או יותר.
כמו כן, הסיכון ל-DVT עולה במהלך הריון ואחרי לידה. מה זה DVT אם כך? טרומבוזה בורידים העמוקים או Deep Vein Thrombosis.

 

תסחיף
זרם הדם ששוטף את הפקק באופן מתמשך, משפיע על הרכבו ועל גודלו. מצד שני, הפקק עצמו משפיע על זרם הדם, עד למצב הקריטי של עצירתו באותה הנקודה. מצב נוסף ושונה, שעלול להתפתח במהירות למצב חירום רפואי, הוא ניתוק פקק מקומי, למשל ממצב של פקקת ורידים, והסעתו באמצעות זרם הדם לאזורים אחרים בגוף. מצב זה ידוע בשם "תסחיף". ב-DVT עשוי להיגרם תסחיף לאזור הריאות, מצב שעלול לגרום אפילו למוות. דוגמא נוספת הוא תסחיף שמגיע למוח, אשר עלול לגרום לשבץ מוחי.

 

עוד על נזקי הפקקת
שבץ מוחי, שעשוי כאמור להיגרם בין השאר עקב פקקת, הוא מצב של סתימת זרימת הדם למוח דרך עורק. סתימה זו נגרמת או באותו העורק או כ"פקק" שנוצר במקום אחר, הגיע לעורק דרך זרם הדם ונתקע בו. אוטם שריר הלב הוא מצב חמור נוסף שפקקת עלולה לגרום וכך גם DVT (טרומבוזה בורידים העמוקים), כאשר טרומבוזה ברגל נפוצה יותר, אך ישנה גם פקקת שמתרחשת בזרועות.

 

תסמינים
בין התסמיניים האופיניים של טרומבוזה, נמצאים תלונה על כאבים, נפיחות באזור הפגוע, אודם וקושי בהוזזת הגפה הפגועה. במצבים חמורים של חסימת זרימת הדם מהעורקים לרגליים (טרומבוזה ברגל), נראה גפה בהירה וקרה והיחלשות הדופק. כאב, בצקת וצבע כחול, מעידים על חסימה חמורה של זרימת הדם מהרגל.

 

איבחון
ניתן לאבחן מצבי פקקת וסוגיהם (דוגמת פקקת ורידים), בעזרת כמה שיטות טכניות. שתי הבולטות ביותר, הן שימוש באולטרה-סאונד וכן בדיקת הדם שמכונה D-dimer.

 

טיפול
מסתבר, שכבר יש בגוף מנגנון להמסת קרישי דם ("פיברינוליזה"), אשר ממיס את חומר הפיברין בקריש. מנגנון זה דרוש באופן שוטף, בכדי למנוע מקרישי דם שנוצרים לטיפול במצבי איבוד דם, להפוך לתסחיפים מסוכנים. הרפואה מנצלת זאת לסיוע במקרי פקקת, בעזרת טיפול תרופתי שמסייע למנגנוני המסת הקריש הטבעיים. התרופות העיקריות נגד טרומבוזה (Antithrombotics) הן תרופות נוגדות קרישה (מכונות גם "מדללי דם"). לעתים, מומלץ גם שימוש בגרבי לחץ.

 

דרכי מניעה
כפי שראינו, המענה המקובל של הרפואה הממוסדת במקרי טרומבוזה לסוגיה (למשל פקקת ורידים), הוא בעיקרו טיפול סימפטומטי. מחד, זו היא גישה חשובה ומועילה עבור מצבי חירום ולהקלה על הסימפטומים. מאידך, ברור שעדיפה על כך מניעה, ככל שהיא ניתנת להשגה.

 

תזונה
כידוע, התזונה והשתייה משפיעות באופן נרחב על הבריאות, לטוב או לרע. השפעה זו, מתבטאת בין השאר במידה רבה במערכת הדם. שתייה בכמות מספקת, היא בין הגורמים שמצמצמים סיכון לקרישי דם והיא מומלצת במיוחד במצבי סיכון מוגבר לכך, דוגמת טיסה ממושכת (מדוע טיסה? תקראו על כך עוד מעט). בנושא התזונה, ההמלצה הכללית היא להקפיד על תזונה בריאה. משמע, תזונה מאוזנת, מבוססת מוצרים במצבם הטבעי יותר, שעשיר בחומרים מזינים ובסיבים תזונתיים. באופן יותר ספציפי, ידוע שחומצות השומן אומגה 3 מצמצמות סיכון לטרומבוזה בורידים (לפי journal of thrombosis and haemostasis). ניתן להעלות רמות של חומרים מסוג זה בגוף, גם בסיוע תוספי תזונה.

 

חשיבות התנועה
אורח חיים סטטי ובמיוחד פרקי זמן ארוכים של חוסר תנועה, מעודדים אף הם יצירת קרישי דם. דוגמא לכך, הוא אישפוז ממושך בבית חולים, במצב שכיבה. אפילו הישיבה הממושכת בזמן טיסות ארוכות, הוכחה כמשפיעה בהגדלת הסיכון לפתחDVT . למעשה, סיכון זה בטיסות אף זכה לכינוי משלו: economy class syndrome או בעברית "תסמונת מחלקת התיירים". מדוע מחלקת תיירים דווקא? הסיבה לכך, היא שבמחלקה זו מידת התנועה שמתאפשרת לנוסע מצומצמת, ביחס למחלקות יקרות יותר. הסיכון הוא גם בטיסה וגם בעקבותיה (עד שבועות לאחר מכן) ואלה הן ההמלצות העיקריות לצמצומו: למנוע התייבשות (לשתות מספיק ולא לשתות אלכוהול), לנוע מדי פעם תוך כדי הטיסה (בתנועות קטנות בישיבה ובהליכה כשמתאפשר) ולהשתמש בגרב אלסטית אם נמצאים בסיכון גבוה במיוחד לפקקת.

 

לסיכום
מחד, אין ספק שמדובר בסיכון בריאותי גדול. מאידך, ניתן לצמצם משמעותית את הסיכוי להתרחשות מצבים אלה, באמצעות מודעות (מה זה DVT, מהם פקקת ורידים, טרומבוזה ברגל, תסמינים אופיניים וכן הלאה), תזונה איכותית ותנועה.